Piaskowiec na ścianie w salonie – przeczytaj, zanim się na to zdecydujesz

Marek Szydełko
11.03.2022

Piaskowiec jest jednym z najefektowniejszych kamieni występujących w naturze, od setek lat wykorzystywanym w prywatnych wnętrzach. Obecnie na jego zakup może sobie pozwolić coraz więcej osób, stąd szybko rośnie zainteresowanie właśnie tym materiałem wykończeniowym. Szczególnie popularne jest przyklejanie płytek z piaskowca na ścianie w salonie, co pozwala uzyskać interesujący efekt dekoracyjny. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to sprawdź, z jakimi problemami może się to wiązać.

Ekspansywny charakter ściany z piaskowca

Mamy na myśli to, że ściana wykończona płytkami z piaskowca od razu stanie się kluczowym elementem wystroju salonu. Zapomnij o tym, że dopasujesz do niej dowolne dekoracje. W praktyce taka ściana wyznaczy kierunek w designie pomieszczenia, a pamiętaj, że piaskowiec jest dość specyficznym materiałem i nie wszystko dobrze z nim koresponduje.

Raczej trudno będzie Ci połączyć ścianę z piaskowca z elementami nowoczesnymi, czy tym bardziej loftowymi. Jeśli więc lubisz eklektyzm we wnętrzach, to dobrze się zastanów nad wyborem piaskowca, który niestety mocno Cię na trym polu ograniczy.

Wysoki koszt wykonania

Musimy koniecznie rozgraniczyć płytki z prawdziwego piaskowca od tych, które tylko są stylizowane na ten materiał. Te drugie rzeczywiście można kupić za kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy, jednak ich estetyka, zwłaszcza przy bliższym przyjrzeniu się, pozostawia wiele do życzenia.

Jeśli nie chcesz iść na taki kompromis i interesuje Cię wyłącznie prawdziwy piaskowiec, to przygotuj się na konieczność głębszego sięgnięcia do kieszeni. Najtańsze płytki z polskiego piaskowca kupisz za około 100-120 zł/m2, jednak jeśli chciałbyś zainwestować w piaskowiec włoski czy bardzo modny indyjski, to cena swobodnie może przekroczyć 200-300 zł/m2. Do tego dochodzi koszt wykonawstwa, który w przypadku tego materiału może oscylować w granicach 80-100 zł/m2.

Konieczność zaimpregnowania piaskowca

Nie każdy o tym wie, tymczasem nawet piaskowiec położony we wnętrzu wymaga zaimpregnowania. Jest to materiał wyjątkowo chłonny, który w nawet 15-procentach potrafi nasiąknąć wodą. Oczywiście wewnątrz ta skala nie będzie aż tak spektakularna, natomiast brak impregnacji na pewno spowoduje, że po kilku latach ściana z piaskowca będzie po prostu brudna, pociemnieje, a jej wyczyszczenie będzie bardzo trudne.

Dlatego bezpośrednio po położeniu płytek z piaskowca na ścianie warto je zaimpregnować, co oczywiście podnosi koszt wykonania tego elementu dekoracyjnego. Poza tym nie każdy chce stosować we wnętrzu – jakby nie było – środki chemiczne. Warto się więc nad tym dobrze zastanowić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.