Pellet drzewny - ekologiczne paliwo przyszłości

Andrzej Winnicki
27.06.2022

Rynek ogrzewania przechodzi obecnie prawdziwą rewolucję. Globalne trendy zmierzają w kierunku odnawialnych źródeł energii i rozwiązań jak najbardziej ekologicznych. Z drugiej strony konsumenci poszukują rozwiązań, które nie zrujnują ich kieszeni. Każdy kto staje przed koniecznością wyboru źródła ciepła do nowego domu lub chce zmodernizować istniejący system grzewczy, powinien zwrócić uwagę na pellet drzewny. Ma mnóstwo zalet i już teraz okrzyknięto go paliwem przyszłości.

Z artykułu dowiesz się:

- jakie są największe zalety ogrzewania domu pelletem,
- czy słusznie uznawany jest za paliwo przyszłości,
- dlaczego pellet sosonowy to najlepszy wybór,
- jak cena pelletu wygląda na tle innych źródeł ciepła.

Od razu należy sprostować krążące na temat pelletu mit, że do jego produkcji konieczna jest wycinka drzew. Biomasa drzewna powstaje wyłącznie z pozostałości (odpadków, ścinek drzewnych), pochodzących z tartaków i zakładów produkcyjnych. W ten sposób surowiec, który nie zostałby już wykorzystany dostaje drugie życie. Zanim pellet trafi do odbiorcy przechodzi wieloetapowy proces obróbki. Czyszczenie ma na celu usunięcie wszelkich zanieczyszczeń tj. kamienie, piasek czy żwir. Następnie trociny są rozdrabniane w specjalnej maszynie i suszone, tak by osiągnąć pożądany poziom wilgotności (10%). Następnie zrębki są sprasowywane i formowane do odpowiedniego kształtu i rozmiaru. Końcowy etap to konfekcjonowanie i pakowanie. Pellet workowany może spokojnie leżakować i czekać na rozpoczęcie sezonu grzewczego.

Zalety pelletu jako źródła ciepła

Pellet jest eko

Jedną z największych zalet pelletu jako paliwa jest jego ekologicznych chataketr. Jest produkowany z biomasy, która uznawana jest, za drugie po energii słonecznej, najlepsze źródło ciepła. Nie przyczynia się do zużywania zasobów naturalnych. Wykorzystuje pozostałości, które nie miałyby innego zastosowania. Do produkcji pelletu nie wykorzystuje się też żadnych substancji chemicznych. Rolę naturalnego spoiwa pełni zawarta w drewnie lignina. Czysty skład przekłada się na czystość procesu spalania.

Zerowa emisja CO2

Podczas spalania biomasy drzewnej emitowany jest co prawda dwutlenek węgla. Jego ilość odpowiada jednak ilości CO2, jaką drzewa pochłania w ciągu swojego życia. Dlatego w przypadku pelletu mówi się o zerowym bilansie CO2. Dobrej jakości pellet, o niewielkiej zwartości siarki, popiołu to czyste paliwo, które można spalać ze świadomością, że nie przyczyniamy się do powstawania smogu i zanieczyszczania środowiska.

Popiół, który pozostanie po spaleniu pelletu można również wykorzystać jako naturalny nawóz w ogródku, który jest bogaty w wapń, magnez, sód czy potas.

Ogromną zaletą jest fakt, że podczas spalania pellet nie emituje przykrego zapachu. Wręcz przeciwnie, w sezonie grzewczym w domu unosi się przyjemna woń drewna, która budzi pozytywne skojarzenia z domową wędzarnią i ogniskiem.

Pellet jest łatwy w użytkowaniu

Biomasa drzewna to idealny wybór dla osób, które nie chcą zbyt często zaglądać do kotłowni. Piece na pellet to nowoczesne urządzenia grzewcze, które są praktycznie bezobsługowe. Większość opcji ustawiana jest automatycznie, dzięki czemu rola użytkownika ogranicza się do uzupełniania podajnika paliwem raz na kilka dni. Sam pellet nie generuje żadnych zabrudzeń – podczas dozowania mogą się unosić niewielkie ilości drzewnego pyłu, który nie zabrudzi kotłowni. Pellet workowany jest też łatwy w przechowywaniu. Worki stanowią solidne zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, i pozwalają na bezpieczne składowanie nawet przez wiele miesięcy.

Pellet jest przystępny cenowo

Ekologiczne rozwiązania wcale nie muszą być drogie i pellet jest na to idealnym dowodem. Tona dobrej jakości biomasy drzewnej kosztuje obecnie około 2000 zł. Oczywiście na rynku są tańsze opcje, ale widząc niską cenę, odbiegającą od standardów rynkowych, zawsze powinna nam się zapalić czerwona lampka. Kluczowym aspektem jest bowiem opału, bo tylko ona gwarantuje bezpieczne i czyste spalanie.

Analizując koszty pelletu trzeba wziąć pod uwagę zarówno te na etapie inwestycji jak i późniejszej eksploatacji. Kotły na pellet to koszt od 7 000 do około 13 000 zł. Tańsze są obecnie tylko piece na ekogroszek. Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, przyjmuje się, że na ogrzanie 100 metrowego domu potrzeba około 3 tony dobrej jakości biomasy. Przy obecnych cenach koszt sezonu grzewczego wyniósłby około 6 tys. zł. To znacznie mniej niż ogrzanie tego samego domu gazem czy ekogroszkiem. Ten ostatni był dotychczas tańszy od pelletu. Jednak sytuacja na Ukrainie wywindowała ceny węgla do takich poziomów, że ekogroszek nie może już konkurować z biomasą. Ceny pelletu też poszły w górę, jednak wciąż wypada on bardzo korzystnie na tle pozostałych źródeł ciepła.

Pellet sosnowy – najlepszy wybór

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pelletu, ale najlepszym wyborem jest ten pochodzący z drzew roślin iglastych. Niemal każdy producent pieca na pellet zaleca stosowanie pelletu sosnowego. Charakteryzuje się on niską zawartością popiołu, co gwarantuje rzadkie czyszczenie pieca. Pellet sosnowy ma jasną barwę i trudniej pomylić go z agropelletem czy pelletem wymieszanym ze szkodliwymi dodatkami i pyłami. Ze względu na swój naturalny skład (związki żywiczne) lepiej się rozpala i ma lepsze parametry cieplne. Szukając pelletu warto wybierać sosnowy i zwrócić uwagę na dodatkowe parametry tj. kaloryczność, wilgotność, zwartość siarki czy popiołu, właściwy rozmiar. Dobrej jakości pellet, w atrakcyjnej cenie jest dostępny na stronie: https://grzejemnieto.pl/produkt/pellet/.

Czy pellet będzie paliwem przyszłości?

Według prognoz, biomasa drzewna ma szansę zostać w przyszłości głównym źródłem energii na świecie. Popularność pelletu już jest bardzo duża i stale rośnie. Dzięki masowemu wykorzystaniu biomasy drzewnej udało się rozwiązać problem smogu w wielu krajach tj. Włochy, Szwecja, Austria czy Niemcy. Popyt zwiększa niewątpliwie niepewna przyszłość węgla, którego ceny są obecnie najwyższe od kilkudziesięciu lat. Ze względu na kosmiczne ceny również ogrzewanie gazowe traci na zainteresowaniu. Sprzyjające warunki rynkowe sprawiają, że rośnie zainteresowanie biomasą, ale także jej rozwój pod kątem metod produkcji i jakości samego paliwa.

Podsumowując,

Pellet to paliwo, które idealnie odpowiada na potrzeby konsumentów, poszukujących rozwiązań ekologicznych, ale i przystępnych cenowo. Tak popularne pompy ciepła połączone z fotowoltaiką, wciąż są rozwiązaniem zbyt drogim, by mogły być dostępbe dla wszystkich. Ogrzewanie pelletem jest natomiast wygodne i dostępne cenowo dla każdego.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.