Panele szklane do kuchni na wymiar czy płytki - co wybrać?

Mateusz Nowak
29.07.2022

W większości domów kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem, co dość łatwo przeliczyć... na pieniądze. To właśnie na umeblowanie i wyposażenie kuchni jesteśmy bowiem w stanie wydać najwięcej, nie szczędząc na materiały najwyższej jakości oraz zabudowę robioną na wymiar. Dlaczego? To proste! Kuchnia musi być wnętrzem maksymalnie funkcjonalnym, bezproblemowym do utrzymania w czystości i porządkowania oraz dobrze się prezentującym w każdej sytuacji. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna w przypadku kuchni stanowiących element otwartej, wielofunkcyjnej przestrzeni. O charakterze i finalnym wyglądzie kuchni w znacznej mierze decyduje sposób wykończenia jej ścian. Do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem były płytki ścienne. Obecnie tendencja wyraźnie się zmienia i znacznie częściej sięgamy po panele szklane. Czym jest panel szklany do kuchni?

Płytki czy panele szklane? Oto jest pytanie! 

Płytki stosowane do wykańczania ścian w kuchniach spopularyzowały się w XIX wieku i całkowicie opanowały ten segment w połowie wieku XX. Ogromną zaletą tego rozwiązania, oprócz oczywistej ochrony ścian przed zabrudzeniami, była i jest możliwość kreowania wnętrz w elegancki i dopasowany do indywidualnych upodobań sposób. Współczesny rynek oferuje płytki ścienne do kuchni w wielu wzorach, kolorach i rozmiarach, a nawet... kształtach! Decydując się na wykończenie ściany za pomocą płytek możesz więc zrealizować niemal każdy pomysł na kuchenne wnętrze. 

Panele szklane to najnowocześniejsza alternatywa dla płytek kuchennych. Ten rodzaj wykończenia ścian tworzony jest na dociętym na wymiar szkle hartowanym, na którego wewnętrzną stronę, metodą druku UV, nanosi się dowolną grafikę. Panele szklane do kuchni pozwalają na zaaranżowanie ściany z zastosowaniem jednego lub minimalnej ilości elementów - bez fug i nieestetycznych łączeń. Panel szklany chroni ścianę w sposób trwały i całkowicie odporny na uszkodzenia, dzięki czemu cieszy oczy nienaganna estetyką przez długie lata. 

Nie wiesz, na co się zdecydować? Oto najważniejsze zalety i wady obydwu rozwiązań. 

Zalety i wady płytek do kuchni 

Płytki kuchenne są dostępne w szerokiej ofercie wzorów i w różnych przedziałach cenowych. Tutaj coś dla siebie znajdzie zarówno miłośnik minimalistycznych aranżacji (np. gładkie płytki białe lub czarne, matowe lub z połyskiem), jak i wielbiciel oryginalnych i przykuwających wzrok wykończeń. 

Zalety płytek:

 • szeroki wybór wzorów, kolorów i rozmiarów - możliwość dopasowania płytek do pomieszczenia i mebli
 • materiały dostępne zazwyczaj od ręki, w różnym standardzie i różnych przedziałach cenowych - od bardzo tanich, po bardzo drogie
 • stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości.

Wady płytek:

 • ograniczona paleta odcieni - problem z perfekcyjnym dopasowaniem płytek do mebli w aranżacjach zakładających zastosowanie jednego koloru (np. bieli lub czerni)
 • konieczność wykonania montażu płytek przed montażem mebli kuchennych - fachowcy zalecają wpuszczenie płytek za meble kuchenne
 • konieczność wykonania samodzielnego montażu lub znalezienia fachowca, który wykona montaż 
 • zaaranżowanie ściany może wymagać cięcia płytek - musisz liczyć się ze stratami materiału oraz zaburzeniem symetrii wybranego wzoru
 • duża ilość łączeń i fug, które wizualnie "szatkują" ścianę - dodatkowo fugi są trudne do utrzymania w czystości.

Zalety i wady paneli szklanych do kuchni 

Panele szklane do kuchni są rozwiązaniem, które możesz precyzyjnie dopasować do wnętrza i swoich potrzeb, a także wielkości i kształtu ściany. Na panelu szklanym może zostać wydrukowana dowolna grafika - zdjęcie, abstrakcyjny wzór czy napisy. Masz również całkowitą dowolność w dobraniu kolorystyki nadruku - większość grafik przed nadrukiem można poddać obróbce, dzięki której uzyskasz optymalny efekt wizualny. 

Zalety paneli szklanych do kuchni:

 • nieograniczony wybór grafik i motywów, które zostaną umieszczone na szkle - dowolna personalizacja w zakresie kolorystyki i umiejscowienia grafiki na szkle
 • możliwość zamówienie panelu szklanego z autorskim zdjęciem czy własną grafiką 
 • perfekcyjne dopasowanie panelu do wielkości i kształtu ściany (panel szklany na wymiar) - z uwzględnieniem wszelkich nierówności, odchyleń od pionów i poziomów oraz otworów po elementy instalacyjne (wycinane w szkle przed hartowaniem)
 • brak lub minimalna liczba łączeń - w zależności od wielkości ściany, którą chcesz zaaranżować panel może być pojedynczą taflą (maksymalny format 159cm x 209cm) lub zostać odpowiednio podzielony 
 • możliwość montażu paneli w dowolnym momencie po montażu mebli - panele szklane wykańczane są za pomocą silikonu (bezbarwnego lub w wybranym kolorze)
 • możliwość zamówienia paneli z usługa montażu 
 • bezproblemowe do utrzymania w czystości 
 • maksymalna trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne (dzięki zastosowaniu szkła hartowanego) 
 • maksymalna stabilność wizualna - grafiki nie blakną i nie odbarwiają się pod wpływem wysokich temperatur (np. w pobliżu kuchenki / płyty indukcyjnej) i światła.

Wady paneli szklanych:

 • niedostępne od ręki - panele wykonywane są na zamówienie, w zależności od producenta realizacja zamówienia trwa najczęściej od 2 do 6 tygodni
 • stosunkowo wysoka cena - panele szklane do kuchni na wymiar kosztują tyle, co drogie płytki. 

Podsumowanie 

Ceramiczne płytki czy panel kuchenny na ścianę? Po zestawieniu zalet i wad obydwu rozwiązań to panele szklane wydają się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Nowoczesne panele szklane do kuchni robione są na zamówienie, co pozwala na ich precyzyjne dopasowanie do rozmiarów i kształtów ściany, a także preferencji estetycznych właścicieli kuchni. Na szkle hartowanym można nadrukować dowolną grafikę oraz zaplanować takie jej umiejscowienie na panelu, aby żaden istotny element nie został ucięty czy wycięty. Panel szklany do kuchni na szkle hartowanym to rozwiązanie na długie lata satysfakcjonującego użytkowania.

Za merytoryczną pomoc w przygotowaniu tekstu dziękujemy Panu Marcinowi Krakowiakowi, współwłaścicielowi marki D-POS. Firma ma w swojej ofercie m.in. panele szklane do kuchni - wykonywane na zamówienie i na wymiar, które możesz zamówić w kompleksowe j usłudze: pomiar-wykonanie-montaż. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie