Panele podłogowe układane w jodełkę – co musisz o tym wiedzieć?

Mariusz Siwko
09.11.2021

Panele podłogowe są najpopularniejszym materiałem okładzinowym. Chcąc uniknąć sztampy i zyskać bardzo ciekawe efekty designerskie we wnętrzu warto pomyśleć nie tylko o oryginalnym wzorze paneli, ale też metodzie ich układania. Czy wiesz, że panele podłogowe śmiało można układać w jodełkę, zupełnie tak, jak klepki parkietowe? To świetny pomysł, ale zanim postanowisz go zrealizować przeczytaj nasz poradnik, w którym zdradzamy kilka szczegółów na ten temat.

Czy taki montaż jest trudny?

Dla wprawionego fachowca z pewnością nią. Jeśli jednak chcesz ułożyć panele w mieszkaniu samodzielnie, to montaż w jodełkę z pewnością nastręczy Ci niemałych problemów. Przede wszystkim potrzebujesz precyzyjnej piły oraz dużej ilości wolnego czasu. Z doświadczenia wiemy, że lepiej jest jednak zostawić taki montaż komuś, kto ma w tym wprawę i będzie potrafił odpowiednio rozplanować podłogę, aby uniknąć nieestetycznych docinek.

Jak układać panele w jodełkę?

Do wyboru mamy trzy popularne metody, które dają zupełnie różne efekty estetyczne. Są to:

  1. Jodełka sierżant - krótszy bok jednego panelu styka się z dłuższym bokiem drugiego pod kątem prostym.
  2. Jodełka francuska – panele zacina się pod kątem 45°, dzięki czemu powstaje grzmot.
  3. Jodełka węgierska –panele zacina się pod kątem 60°, dzięki czemu podłoga prezentuje się jeszcze efektowniej. Jest to jednocześnie najtrudniejsza i najbardziej czasochłonna metoda.

To, na którą metodę się zdecydujesz, jest w głównej mierze uzależnione od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, ale też od dostępnego budżetu na montaż oraz czasu, w jakim podłoga ma być gotowa.

Czy w każdym pomieszczeniu można zastosować panele w jodełkę?

Teoretycznie tak, natomiast w praktyce taka podłoga najlepiej prezentuje się w dużych pomieszczeniach. Nie ma sensu męczyć się z układaniem paneli w jodełkę (lub przepłacać za montaż) w np. pokoju dziecięcym, sypialni czy małym gabinecie. Powód? Podłoga i tak będzie słabo widoczna (w dużej części zakryją ją meble).

Ponadto nie zapominajmy, że panele układane w jodełkę optycznie zmniejszają pomieszczenie. Stąd zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie wykorzystanie tej metody montażu np. w salonie połączonym z jadalnią, ewentualnie w przepastnej kuchni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.