Podstawową funkcją paneli podłogowych jest oczywiście wykończenie podłogi. Coraz więcej osób decyduje się jednak zastosować ten materiał na ścianie. Choć brzmi to niczym szaleństwo, to całkiem fajnie się sprawdza. W ten sposób można niedużym kosztem zyskać efektowny element wykończeniowy. Co musisz wiedzieć o montowaniu paneli podłogowych do ściany? Sprawdź w naszym poradniku.
Panele podłogowe na ścianie wciąż są bardzo rzadko spotykanym rozwiązaniem. Z tego powodu powinny się tym zainteresować osoby, które chcą uzyskać kreatywny efekt w swoim wnętrzu i zaskoczyć gości. Ściana wykończona panelami na pewno stanie się jednym z głównych elementów wykończeniowych, przyciągającym uwagę, ale też – co bardzo ważne – dominującym we wnętrzu.
O montażu paneli podłogowych na ścianie powinny też pomyśleć osoby, które mają w pomieszczeniu nieciekawą powierzchnię i brakuje im inspiracji do jej efektownego wykończenia. Jeśli ściana jest krzywa, ma brzydki tynk i wymagałaby poświęcenia jej mnóstwa pracy, to panele wydają się być rozwiązaniem prostym, efektownym, a przy tym jeszcze niedrogim.
Warto również wiedzieć, że dzięki przymocowaniu paneli do ściany można optycznie powiększyć pomieszczenie. Wszystko zależy od metody montażu. Jeśli panele będą ustawione na sztorc, to pomieszczenie wyda się wyższe. Z kolei mocowanie paneli wzdłuż spowoduje optyczne zwiększenie dostępnej powierzchni.
Montaż paneli podłogowych do ściany wydaje się być bardzo prostym rozwiązaniem, ale to nie do końca prawda. Zalecamy, aby całą operację powierzyć fachowcom, którzy mają już doświadczenie w realizowaniu tego typu projektów.
Istnieją różne metody mocowania paneli do ściany. Można zdecydować się na opcję systemową ze specjalnymi uchwytami, jak i na zwykłe klejenie. To drugie rozwiązanie jest jednak o tyle problematyczne, że nie będzie możliwości zdemontowania paneli bez ich uszkodzenia.
W przypadku montażu paneli podłogowych na ścianie koniecznie trzeba zadbać o wysoki poziom precyzji. Jakiekolwiek nierówności, np. w miejscach cięcia, będą doskonale widoczne i zepsują cały efekt. Dlatego najlepiej jest rozplanować montaż w taki sposób, aby uniknąć cięcia paneli.