Panele laminowane to jedne z najtańszych, a jednocześnie wyjątkowo trwałych produktów do wykańczania podłóg. Wytwarzane są w technologii DPL (ang. Direct Pressure Laminate) lub HPL (ang. High Pressure Laminate). Polegają one na sprasowaniu kilku warstw deski pod wysokim ciśnieniem i gorącym powietrzem. Produkty powstające w technologii HDL charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami technicznymi niż te tworzone w DPL. Przed zakupem paneli laminowanych warto poznać ich zalety oraz wady. Z tego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać panele dobrej jakości.
Panele laminowane stanowią pokrycie podłóg. Składają się z kilku sklejonych (w procesie laminacji) warstw materiałów, m.in. drewnopochodnych. Rdzeń deski laminowanej stanowi zwykle płyta pilśniowa MDF (ang. Medium Density Fibreboard) lub HDF (ang. High Density Fibreboard). W dobrej jakości panelach, typu Meister. laminate, występują wyłącznie płyty HDF o wysokiej gęstości – ok. 890 kg/m3.
Laminowane panele składają się zazwyczaj z czterech głównych warstw. Każda z powłok wyróżnia się innymi parametrami i funkcjami.
W zależności od producenta i modelu paneli laminowanych mogą pojawiać się również dodatkowe warstwy, np. zintegrowany podkład wygłuszający czy innowacyjne powłoki z technologiami, które nadają produktom wyjątkowe właściwości.
Dostępne na rynku panele laminowane utrzymane są w różnych kolorach. W przypadku podłóg Meister. laminate można wybierać spośród kilkudziesięciu wariantów stylistycznych. Dzięki temu każdy inwestor i właściciel mieszkania ma szansę na wybranie produktu pasującego do aranżacji pomieszczenia. Głębokie tłoczenie powierzchni paneli sprawia, że podłoga prezentuje się wyjątkowo elegancko. Wyraźnie widoczne i wyczuwalne są pory, sęki, pęknięcia i inne struktury. Dzięki temu laminat niezwykle autentycznie imituje drewno.
Panele laminowane są bardzo doceniane przez użytkowników, gdyż mają wiele zalet. Do najważniejszych można zaliczyć:
Panele laminowane to produkty, które mają również swoje wady. Wielu użytkowników narzeka na ich dużą akustyczność. W przypadku upuszczenia przedmiotu na podłogę trzeba liczyć się z dużym hałasem. W celu zniwelowania tego efektu należy stosować wysokiej jakości podkłady podłogowe. Panele Meister. laminate LL 250 i LL 250 S wyposażone zostały dodatkowo w zintegrowany podkład wygłuszający 2 mm PUR. Takie rozwiązanie istotnie wpływa na zminimalizowanie odgłosu kroków.
Warto też pamiętać, że panele laminowane bardzo się elektryzują. W związku z tym przyciągają każdą drobinkę kurzu, przez co często i szybko się brudzą. Dodatkowo, przebywając na stworzonej z nich powierzchni, podczas dotknięcia klamki czy innego metalowego przedmiotu można doświadczyć nieprzyjemnego efektu wyładowań elektrycznych – tzw. „kopaniem prądem”. Wszystkie podłogi laminowane Meister mają antystatyczne wykończenie. Oznacza to, że powierzchnia nie gromadzi ładunku przewyższającego 2kV, co chroni użytkowników przed wyładowaniami.
Panele laminowane z powodzeniem można stosować w domach, biurach czy obiektach użyteczności publicznej. Warto pokryć nimi podłogę w salonie, kuchni, gabinecie, sali konferencyjnej lub jadalni. Należy jednak zwrócić uwagę na klasę użyteczności produktów – wskazaną w karcie technicznej. Oznaczana jest ona dwucyfrowymi liczbami. Pierwsza liczba stanowi określenie przeznaczenia paneli:
Druga liczba wskazuje z kolei możliwą intensywność użytkowania:
Panele laminowane Meister. laminate charakteryzują się klasą użyteczności 23 | 32. Oznacza to, że można je stosować zarówno w obiektach mieszkalnych o intensywnym użytkowaniu, jak i komercyjnych o umiarkowanej eksploatacji.
Montaż podłogi w domu czy firmie to ważna inwestycja. Dlatego warto wybierać produkty z najwyższej półki. Powinny charakteryzować się gęstością przynajmniej 800 kg/m3, grubością desek wynoszącą minimum 8 mm, intuicyjnym systemem montażowym oraz dodatkowymi udogodnieniami. Warto zwrócić uwagę na to, czy krawędzie produktów zostały zabezpieczone przed wilgocią. Ważne jest również wyposażenie desek w technologie, które zwiększają ich odporność na zabrudzenia, mikrozarysowania i uderzenia.
Artykuł partnera.