Paczka nie dotarła na czas – co możesz zrobić?

Mariusz Siwko
30.12.2020

Szczególnie w świątecznym szale zakupów zdarza się, że przesyłki realizowane przez kurierów mają spore opóźnienia. Bywa to kłopotliwe zwłaszcza wtedy, gdy paczki zawierają gwiazdkowe prezenty. Co zrobić, jeżeli przesyłka nie dotrze na czas? W jaki sposób zapobiec ewentualnym opóźnieniom?

Śledzenie przesyłki

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, w jakim miejscu przesyłka utknęła. Odbiorca zazwyczaj otrzymuje podstawowe informacje dotyczące nadania paczki i spodziewanego terminu jej dostarczenia. Obecnie istnieją jednak szersze możliwości w tym zakresie w postaci zaawansowanego trackingu. Wystarczy znajomość numeru przesyłki, aby w wygodny sposób dokładnie zlokalizować, w którym miejscu znajduje się paczka. Więcej na temat zaawansowanego śledzenia przesyłek można przeczytać pod adresem: https://www.sendit.pl/sledzenie-przesylek.

Kontakt z nadawcą

W przypadku zakupów dokonywanych w sklepie internetowym to nadawca jest odpowiedzialny za terminowe dostarczenie przesyłki, nawet jeśli wina leży po stronie kuriera. Kiedy paczka nie dotarła na czas, w pierwszej kolejności należy skontaktować się z nadawcą. Klientowi powinno przysługiwać odszkodowanie zgodnie z regulaminem sklepu internetowego, w którym towar został zakupiony.

Procedura reklamacji

Konieczność złożenia reklamacji leży po stronie sprzedawcy. Jeżeli klient pragnie tego dokonać na własną rękę, procedura jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ będzie wymagała upoważnienia wystawionego przez sprzedawcę. Ubieganie się o odszkodowanie w firmie kurierskiej wymaga też zebrania niezbędnych dokumentów – w tym oryginału listu przewozowego, a z perspektywy klienta biznesowego – również faktury i kosztorysu, służących do oszacowania strat wynikających z opóźnienia dostawy.

Zapobiegaj opóźnieniom

W okresie wzmożonych zakupów, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, warto dochować wszelkich starań, aby przesyłka dotarła na czas. W tym kontekście dobrym rozwiązaniem są dostawy zamawiane na konkretny dzień. Problem w tym, że takie przesyłki są droższe od standardowych, zależnie od polityki danego kuriera. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby obniżyć koszt, korzystając z usługi brokera kurierskiego, takiego jak Sendit (https://www.sendit.pl/). Sprzedawcy mogą liczyć na atrakcyjne rabaty, a udostępniając opcję gwarantowanej dostawy w konkretnym terminie, zyskują wiele w oczach swoich klientów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.