Oświetlenie LED: dlaczego warto na nie postawić?

Andrzej Winnicki
04.06.2020

Oświetlenie jest kluczową instalacją w budynku – czy to mieszkalnym, czy biurowym, czy przemysłowym. Wybierając źródła świata należy wziąć pod uwagę zarówno komfort użytkowników, jak i koszty eksploatacji, czyli po prostu zużycia energii elektrycznej. W Polsce od lat rośnie zainteresowanie oświetleniem LED, które ma liczne zalety i szybko wypiera z rynku chociażby tradycyjne żarówki wolframowe. Dlaczego warto zainwestować w technologię LED? Kilka argumentów znajdziesz w naszym poradniku.

Bardzo niskie zużycie energii

Jak bardzo? Co najmniej dwukrotnie niższe w porównaniu ze świetlówkami. Oświetlenie LED jest i jeszcze długo będzie najlepszym wyborem dla osób, które chcą obniżyć swoje rachunki za prąd. To tłumaczy również, dlaczego technologią LED tak mocno interesuje się szeroko pojęty przemysł, w którym zużycie energii jest wielokrotnie większe niż w gospodarstwach domowych. Oświetlenie LED szczególnie opłaca się w tych pomieszczeniach, w których wymagane jest ciągłe doświetlanie powierzchni, a więc w biurach, halach magazynowych czy produkcyjnych.

Efektowny design

Oświetlenie LED może pełnić zarówno funkcję doświetlającą, jak również dekoracyjną. Tę drugą szczególnie dobrze realizują popularne taśmy LED, które nie dają zbyt wiele światła, natomiast efektownie zdobią pomieszczenie, podkreślając jego atuty architektoniczne czy poszczególne elementy wystroju. Podobnego efektu nie da się osiągnąć stosując klasyczne żarówki wolframowe oraz świetlówki.

Skuteczne świecenie

Jeszcze kilka lat temu największym zarzutem w kierunku oświetlenia LED była jego niska skuteczność. Czasy się jednak zmieniły, technologia poszła do przodu i dziś nie ma już o tym mowy. Markowe żarówki LED gwarantują bardzo silny strumień światła, dlatego spokojnie można je stosować w tych pomieszczeniach, w których wymagane jest zapewnienie najwyższego komfortu świetlnego – np. w biurach, pokoju dziecka czy w kuchni.

Trwałość

Choć oświetlenie LED jest wyraźnie droższe niż klasyczne źródła światła, to ta inwestycja zdecydowanie się opłaca i w pewnym momencie na pewno się zwróci. Przemawia za tym rewelacyjna trwałość źródeł LED. Dla porównania: standardowa żarówka halogenowa może świecić nieprzerwanie przez około 5000 godzin. Żarówka LED: 50000 godzin.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.