Okrywanie roślin poza sezonem – podstawowe zasady

Mateusz Nowak
28.03.2018

Posiadanie ogrodu wydaje się banalne. Wystarczy posadzić kilka krzewów, zaplanować rabaty i gotowe. Często o samym wysiewie nawet nie pomyślimy. Jak jest naprawdę? Pielęgnacja ogrodu wymaga dużej wiedzy oraz cierpliwości.

Nie ma co się łudzić, że wszystko samo przyjdzie, przy czym warto zaznaczyć, że każdy nasz błąd może kosztować naszych zielonych przyjaciół życie. Jak to możliwe? Prosty przykład, zapomnijmy nakryć krzewy ozdobne agrowłókniną na zimę, a na wiosnę przekonamy się, że tak naprawdę nie mamy już czego odkrywać. O czym trzeba zatem wiedzieć, aby nie doprowadzić upraw do ruiny? Zapraszamy na tekst poświęcony kilku prostym radom, dzięki którym będziemy cieszyć się z owoców naszej pracy przez cały rok.

Warzywa wczesną wiosną, czyli o foliach ogrodowych

Mniej, więcej wszyscy wiedzą, że rośliny można okrywać na zimę, szczególnie te ozdobne. Co jednak z innymi? To zależy, jeśli mamy ochotę na tak zwane nowalijki, powinniśmy zainteresować się foliami ogrodniczymi, które są podstawowym elementem do hodowli warzyw. Jak to działa? Zasada ich użycia jest stosunkowo prosta. Przygotowujemy rabaty pod uprawy, tak jakbyśmy robili to w drugiej połowie kwietnia, wysiewamy rośliny, a następnie je okrywamy. Można w tym celu użyć również włókninę ogrodniczą, ale lepszym wyborem będzie jednak folia. Co ważne, tylko niektóre gatunki warzyw mogą być wysiewane wczesną wiosną do hodowli bez ogrzewania.

Truskawki, czyli o zastosowaniu tkanin w ogrodzie

Jednymi z pierwszych darów lata są truskawki. Mimo że pyszne, są coraz rzadziej przez nas uprawiane w przydomowych ogródkach, głównie ze względu na trudności pielęgnacyjne. I nie chodzi tutaj o nie same, ale otaczające je zewsząd chwasty. Czy da się ich uniknąć, a przy tym nie wylewać hektolitrów pestycydów. Zdecydowanie tak. Wystarczy tylko wykorzystać agrotkaninę – jest to dość gruby materiał, mniej przepuszczalny niż włókniny ogrodowe, ale dzięki temu dużo lepiej osłania ziemię. Dzięki temu uniemożliwia porost chwastów, a więc w stu procentach ułatwia hodowlę takich roślin jak wcześniej wspomniane truskawki czy ogórki. Jak korzystać z agrotkaniny? To całkiem proste. Rozkładamy ją płasko na ziemi, a następnie w miejscu sadzenia roślin robimy dość wąskie nacięcia. I tyle, prawda że to bajecznie trywialne?

Chwasty na rabatach…

Wielu z nas lubuje się w różach czy innych dość trudnych w uprawie roślinach. W ich przypadku stosowanie jakichkolwiek oprysków wiąże się z ryzykiem uszkodzenia kwiatostanów. Czy można tutaj stosować agrowłókniny? Jak najbardziej! Trzeba jednak pamiętać, że istnieje spora grupa roślin, których korzenie nie są głęboko umiejscowione w ziemi, a więc dość łatwo można je przegrzać. W ich przypadku kategorycznie zabrania się korzystania z folii ogrodniczych, którą można zastąpić na przykład włókniną ogrodową. Jest to szczególnie ważne poza sezonem, kiedy to przygotowujemy się do okrywania wszystkich naszych krzewów ozdobnych. Nie używajmy ciężkich materiałów ani takich, które chłonną wodę! Istnieje duże ryzyko, że przygniotą one swoim ciężarem skrywane rośliny.

Co pod korę?

Rośliny można chronić na wiele sposobów, wykorzystując przy tym włókniny ogrodnicze. Podczas przedzimowych przygotowań warto zwrócić uwagę na korzenie, o których wspominaliśmy wcześniej. Dobrą praktyką jest osłanianie ich za pomocą agrowłóknin ściółkujących, które nie są stricte przygotowywane do tego celu. Można powiedzieć, że to dodatkowy plus z ich używania. Normalnie wykorzystuje się je do oporządzania ziemi przed wysypaniem na niej kory tudzież kamieni ozdobnych. A więc przy ich pomocy uzyskujemy dwie zasadnicze korzyści, a nawet trzy. Po pierwsze zapewniamy roślinom odpowiednią ilość makroskładników. Po drugie: sprawiamy, że ogród wygląda estetyczniej, a po trzecie, dzięki agrowłókninie ściółkującej chronimy korzenie roślin przed silnymi mrozami.

Reasumując, poza sezonem nie ma zbyt dużo pracy w ogrodzie. Oczywiście, jeśli dobrze go przygotujemy wcześniej. W tym celu idealnie nadarzą się różnego rodzaju materiały, które na przykład osłonią rośliny przed silnymi mrozami. Włókniny ogrodnicze mają jednak dużo więcej zastosowań, o których wspomnieliśmy w tym tekście, a o których wziąć nie wiele osób wie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie