Okres bezczynszowy to koszmar każdego właściciela, który kupił mieszkanie z myślą o zarabianiu na wynajmie. Oznacza to, że każdy dzień bez lokatora, jest dniem przynoszącym stratę. Mieszkanie trzeba przecież utrzymać, ogrzać, zapłacić czynsz do wspólnoty czy spółdzielni. W jaki sposób zminimalizować ryzyko wystąpienia okresów bezczynszowych? Poznaj najlepsze metody.
Jeśli kupujesz mieszkanie na rynku wtórny, to prawdopodobnie będzie ono wymagać przynajmniej odświeżenia, zanim zostanie wynajęte lokatorom. Z kolei mieszkanie nowe, w stanie deweloperskim, trzeba całkowicie wykończyć, co zajmuje dużo czasu – minimum kilka tygodni. Pamiętaj, że remont/wykańczanie to także okres bezczynszowy, a więc przynoszący straty.
Dlatego szukanie lokatorów rozpocznij jeszcze w trakcie prowadzenia prac. Oczywiście wiele zależy od konkretnego rynku i samego mieszkania, jednak z reguły znalezienie najemcy zajmuje co najmniej 1-2 tygodnie.
Naprawdę warto stworzyć taki profil, a później konsekwentnie trzymać się swoich założeń. Chodzi tutaj o zminimalizowanie ryzyka wynajęcia mieszkania komuś, kto np. ucieknie z niego przed zapłaceniem czynszu, przy okazji generując rachunki na grube setki złotych. Takiej sytuacji nie da się w 100% uniknąć, ale warto ograniczyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia.
Możesz przyjąć, że wynajmiesz mieszkanie tylko osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Nie daj się przy tym omamić zapewnieniami, że potencjalny lokator ma tylko przejściowe trudności i szybko je pokona. Ryzyko może się nie opłacić.
Warto również poprosić osobę zainteresowaną wynajęciem mieszkania o kontakt do właścicieli poprzedniego lokalu, który zajmowała. W ten sposób można uzyskać cenne informacje na temat rzetelności najemcy.
W umowie najmu zawsze wpisuje się czas jej wypowiedzenia. Jeśli zależy Ci na tym, aby uniknąć okresu bezczynszowego, zadbaj o maksymalne wydłużenie tego terminu – mogą to być np. 3 miesiące. Dzięki temu lokator nie zaskoczy Cię nagłą wyprowadzką, a jeśli wypowie najem, będziesz mieć dość czasu na znalezienie nowych lokatorów.
Jeśli chcesz się zabezpieczyć przed osobami wynajmującymi mieszkanie, po czym uciekającymi z niego przed uregulowaniem pierwszego czynszu, koniecznie pobieraj kaucję w wysokości właśnie miesięcznego czynszu.
Poza tym warto starać się, aby aktualni lokatorzy nie mieli powodu do wypowiedzenia najmu. Właściciel musi dbać o usuwanie usterek technicznych, respektować prawa lokatorów i utrzymywać z nimi partnerskie stosunki.