Okres bezczynszowy – jak go uniknąć i nie tracić na posiadaniu mieszkania?

Jerzy Biernacki
27.06.2017

Okres bezczynszowy to koszmar każdego właściciela, który kupił mieszkanie z myślą o zarabianiu na wynajmie. Oznacza to, że każdy dzień bez lokatora, jest dniem przynoszącym stratę. Mieszkanie trzeba przecież utrzymać, ogrzać, zapłacić czynsz do wspólnoty czy spółdzielni. W jaki sposób zminimalizować ryzyko wystąpienia okresów bezczynszowych? Poznaj najlepsze metody.

Szybko zacznij szukać najemcy

Jeśli kupujesz mieszkanie na rynku wtórny, to prawdopodobnie będzie ono wymagać przynajmniej odświeżenia, zanim zostanie wynajęte lokatorom. Z kolei mieszkanie nowe, w stanie deweloperskim, trzeba całkowicie wykończyć, co zajmuje dużo czasu – minimum kilka tygodni. Pamiętaj, że remont/wykańczanie to także okres bezczynszowy, a więc przynoszący straty.

Dlatego szukanie lokatorów rozpocznij jeszcze w trakcie prowadzenia prac. Oczywiście wiele zależy od konkretnego rynku i samego mieszkania, jednak z reguły znalezienie najemcy zajmuje co najmniej 1-2 tygodnie.

Wybór preferowanego profilu najemcy

Naprawdę warto stworzyć taki profil, a później konsekwentnie trzymać się swoich założeń. Chodzi tutaj o zminimalizowanie ryzyka wynajęcia mieszkania komuś, kto np. ucieknie z niego przed zapłaceniem czynszu, przy okazji generując rachunki na grube setki złotych. Takiej sytuacji nie da się w 100% uniknąć, ale warto ograniczyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia.

Możesz przyjąć, że wynajmiesz mieszkanie tylko osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Nie daj się przy tym omamić zapewnieniami, że potencjalny lokator ma tylko przejściowe trudności i szybko je pokona. Ryzyko może się nie opłacić.

Warto również poprosić osobę zainteresowaną wynajęciem mieszkania o kontakt do właścicieli poprzedniego lokalu, który zajmowała. W ten sposób można uzyskać cenne informacje na temat rzetelności najemcy.

Zabezpiecz się w umowie

W umowie najmu zawsze wpisuje się czas jej wypowiedzenia. Jeśli zależy Ci na tym, aby uniknąć okresu bezczynszowego, zadbaj o maksymalne wydłużenie tego terminu – mogą to być np. 3 miesiące. Dzięki temu lokator nie zaskoczy Cię nagłą wyprowadzką, a jeśli wypowie najem, będziesz mieć dość czasu na znalezienie nowych lokatorów.

Pamiętaj!

Jeśli chcesz się zabezpieczyć przed osobami wynajmującymi mieszkanie, po czym uciekającymi z niego przed uregulowaniem pierwszego czynszu, koniecznie pobieraj kaucję w wysokości właśnie miesięcznego czynszu.

Poza tym warto starać się, aby aktualni lokatorzy nie mieli powodu do wypowiedzenia najmu. Właściciel musi dbać o usuwanie usterek technicznych, respektować prawa lokatorów i utrzymywać z nimi partnerskie stosunki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie