Ogrzewanie klimatyzatorem i oczyszczanie powietrza. Co trzeba wiedzieć?

Antoni Kwapisz
22.01.2021

Ogrzewanie klimatyzatorem domu lub mieszkania może wydawać się pomysłem karkołomnym, ale okazuje się, że wcale nie jest to takie oczywiste! Korzyści z takiego rozwiązania w obecnym czasie mogą wynikać również ze specyfiki nowoczesnych klimatyzatorów - chodzi o oczyszczanie powietrza: czyli filtrację.

Klimatyzatory, a szczególnie te nowoczesne, renomowanych firm są wyposażone w pompy ciepła powietrze - powietrze, które warunkują wysoką wydajność oraz efektywność w kontekście sprawności urządzenia. Kluczem do zrozumienia zalet klimatyzatorów w tym kontekście jest współczynnik SCOP/COP, który mówi o tym, ile energii jest w stanie zamienić dane urządzenie w odniesieniu do wykorzystanej 1 kWh. Porównując klimatyzator do grzejnika elektrycznego lub farelki, to właśnie niepozorne urządzenie, którego docelowym przeznaczeniem jest chłodzenie, zdecydowanie wygrywa. Stąd warto zainteresować się tym, co w ogóle dają nam klimatyzatory w materii dogrzewania mieszkania i jakie jeszcze inne zalety się za tym kryją.

Zakładając, że w danym regionie panują całoroczne temperatury pasujące bardziej do okresu przejściowego (lub wyższe w okresie letnim), klimatyzator będzie doskonałym rozwiązaniem na cały rok. W lecie, będzie on dbał o komfort termiczny domowników ochładzając powietrze. W zimie, wiosną oraz jesienią natomiast może służyć jako urządzenie, dzięki któremu skutecznie dogrzeją oni pomieszczenie. Wiele gospodarstw domowych używa do tego celu farelek lub grzejników elektrycznych. Problemem jest to, że takie sprzęty zużywają zwyczajnie mnóstwo prądu, a tym samym są nieekonomiczne. Zalety dogrzewania za pomocą klimatyzatora odczują również osoby, które korzystają w dalszym ciągu z pieców na paliwo stałe. Taki piec należy uruchomić (nie da się tego zrobić “szybko”), a także pilnować jego pracy. Co więcej, konieczność załadowania paliwa do pieca o prostszej budowie (bez podajnika) to proszenie się o brzydkie zapachy wydobywające się z kotła, a także przesiąknięcie tkanin ubrań spalenizną.

W przypadku, gdy przyjmujemy gości lub są święta - nie jest to najlepsze rozwiązanie. Owszem, dogrzewanie klimatyzatorem nigdy nie będzie tak efektywne energetycznie jak ogrzewanie za pomocą gazu, paliwa stałego lub przyłącza do sieci ciepłowniczej. Zapewnia jednak ogromny komfort, a także może chronić przed skrajnym wychłodzeniem pomieszczeń, gdy domownicy wyjeżdżają na dłużej.

Ogrzewanie klimatyzatorem - a co z filtracją?

Okazuje się, że klimatyzatory działające w okresach przejściowych lub nawet zimą, mogą być doskonałym urządzeniem, które zapewnia również inne niż grzanie funkcje. Wspomnieliśmy o postępie technicznym oraz technologicznym w kontekście klimatyzatorów. Okazuje się, że postępy na tym polu mieszają się z branżą filtracyjną, która również dołożyła swoje trzy grosze (a właściwie nawet więcej) do rozwoju klimatyzatorów.

Bacznie obserwuję rozwój branży klimatyzacyjnej i cieszę się, że jej osiągnięcia przenikają się z tym, co oferuje nierzadko od lat branża filtracyjna. W nowoczesnych klimatyzatorach normą jest filtracja za pomocą HEPA wspieranych przez włókna z węglem aktywnym. Ciekawym zastosowaniem jest wykorzystanie filtrów elektrostatycznych polegających na zjawisku jonizacji ujemnej. Pozwala to na zatrzymanie cząstek typowych dla smogu (PM 2.5 oraz PM10), a także na likwidację drobnoustrojów: grzybów, wirusów, bakterii, ale nie tylko. Pozwala także na odseparowanie alergenów oraz brzydkich zapachów - m. in. dym papierosowy. To niezwykle ekscytujące, widzieć taką synergię między branżami.
Wskazuje nam Wiesław Stepnowski, właściciel firmy FILTERM oferującej różnorakie filtry przemysłowe oraz doradzającej w kwestii odpowiedzialnej filtracji.

Jak widać, zastosowanie ogrzewania klimatyzatorem ma również inne zalety, o których więcej opowiedział nam ekspert. Stosowanie tego typu dogrzewania w okresie przejściowym w Polsce jest o tyle istotne, że sprawia, iż klimatyzator spełnia kilka funkcji jednocześnie - nie tylko daje nam cieplejsze powietrze w pomieszczeniu, ale również likwiduje wszystko to, czego chcemy się pozbyć.

Warto wiedzieć o tym, że klimatyzatory premium - oferowane przez sklep Klimatyzator.Sklep.pl są w stanie działać w bardzo dużym zakresie temperatur, również na korzyść tych minusowych. Najwydajniejsze są w stanie skutecznie dogrzewać pomieszczenia nawet wtedy, gdy na zewnątrz temperatury sięgają minus 15 stopni Celsjusza. Wygląda więc na to, że w przypadku, gdy ocieplenie budynku jest wykonane poprawnie, gospodarz może wykorzystać klimatyzatory nawet w rejonach, których temperatury nie pasują do tych występujących raczej w okresie przejściowym.

Skontaktuj się z Klimatyzator.Sklep.pl i wybierz najlepszy klimatyzator do Twoich potrzeb! Pomożemy Ci w doborze najlepszego urządzenia, a także zapewnimy montaż oraz poradnictwo w zakresie budowania skutecznej instalacji klimatyzacyjnej w Twoim domu, mieszkaniu lub biurze. Sprawdź nas!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.