Ogród, który nie wymaga dużo pracy. Wykorzystaj te triki

Remigisz Szulc
23.03.2021

Posiadanie własnego ogrodu daje mnóstwo satysfakcji oraz stwarza warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu. Z drugiej jednak strony nie każdy chce się męczyć fizycznie z pielęgnowaniem ogrodu, stąd coraz więcej osób szuka sposobów na to, aby zyskać zielony teren niewymagający dużo pracy. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, gotowych do zastosowania od ręki.

Postaw na kamienie

Kamień ogrodowy jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które z dowolnego powodu nie chcą lub nie mogą poświęcić dużo czasu na pielęgnowanie przydomowego ogrodu. Prezentuje się efektownie, jest dostępny w wielu wariantach kolorystycznych i wymiarowych, co pozwala z łatwością dopasować go do dowolnej przestrzeni. Zwracamy również uwagę na kamienne ścieżki, murki oporowe czy placyki, które pozwalają zharmonizować przestrzeń ogrodu i znacząco ułatwić utrzymanie w nim porządku.

Jak najmniejsza powierzchnia trawnika

Trawnik jest najbardziej wymagającym elementem każdego ogrodu. Trzeba go regularnie kosić, nawozić, podlewać, usuwać chwasty, a po kilku latach i tak jego stan jest daleki od wymarzonego. Dlatego mając do dyspozycji mało czasu koniecznie ogranicz powierzchnię trawnika w ogrodzie. Zostaw go tylko tyle, ile jest potrzebne do odpoczynku, grania w piłkę czy cieszenia oczu soczystą zielenią.

Agrowłóknina

Wiele osób z niej rezygnuje, ponieważ nie jest ekologiczna. Jeśli jednak priorytetem jest ułatwienie sobie pielęgnacji ogrodu i zaoszczędzenie czasu na pieleniu, to trudno o lepszą propozycję. Agrowłóknina, zastosowana pod roślinami ozdobnymi i przysypana korą czy kamieniami, skutecznie zabezpiecza przed wyrastaniem chwastów.

Rośliny iglaste zamiast liściastych

To bardzo prosta wskazówka, z której powinieneś skorzystać na etapie zakładania ogrodu. Co prawda rośliny iglaste są dość nudne, a już szczególnie wtedy, gdy nie ma dla nich żadnej przeciwwagi, ale stanowią idealne rozwiązanie dla osób dysponujących ograniczoną ilością czasu. Są to rośliny zimozielone, dzięki którym możesz zapomnieć o uciążliwym grabieniu liści. Większość popularnych roślin iglastych nie wymaga też regularnego przycinania i wykazuje się odpornością na choroby oraz polskie warunki klimatyczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie