Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Jerzy Biernacki
13.10.2020

Własne mieszkanie lub dom to spełnienie marzeń wielu osób, często poprzedzone latami wyrzeczeń i trudu oszczędzania. Zanim jednak przestąpisz próg własnego lokum, musisz je odebrać od dewelopera. Na co zwrócić uwagę, odbierając nowy lokal z rynku pierwotnego?

Zanim wprowadzisz się do własnego domu lub mieszkania, musisz poświadczyć jego oficjalny odbiór od dewelopera. Proces ten polega na sprawdzeniu najważniejszych elementów i stref lokalu w zakresie wystąpienia ewentualnych usterek, a następnie podpisanie stosownych dokumentów. Do odbioru technicznego należy się dobrze przygotować, każda usterka może cię bowiem kosztować w przyszłości sporo nerwów, czasu oraz pieniędzy.

Sprawdź powierzchnię i ściany mieszkania

Odbiór mieszkania od dewelopera warto rozpocząć od sprawdzenia powierzchni lokalu. Nierzadko umowa zawiera zapisy o dopuszczalnym marginesie błędu wynoszącym zwykle 2%. Każde odstępstwo od umowy, w tym m.in. metraż, daje konsumentowi prawo do odstąpienia od niej.

Kolejną kwestią, którą należy sprawdzić, są ściany oraz sufity. Powinny one być suche. Należy sprawdzić, czy w żadnym miejscu na ich powierzchni nie widać plam i przebarwień. Dotyczy to szczególnie sufitów w lokalach na ostatnim piętrze. Jakiekolwiek zawilgocenia mogą być spowodowane nieprawidłowo wykonanym dachem. Ważne jest też sprawdzenie ekierką albo kątownikiem pionu i poziomu ścian, a także kątów ich styku. Należy też zwrócić uwagę na równe rozłożenie tynku. Powierzchnie muszą być gładkie, bez wybrzuszeń czy zgrubień.

Prawidłowy montaż drzwi i okien

Odbierając mieszkanie albo dom, należy też sprawdzić dokładnie drzwi oraz okna. Powinny one być czyste, aby można było bez trudu zobaczyć ewentualne nierówności lub rysy. Szczególnie ważną kwestią jest łatwość ich otwierania i zamykania. Ważne jest też, aby otwarte drzwi lub okna nie zamykały się samoczynnie. Aby określić szczelność okien, należy włożyć między ramę i futrynę kartkę, zamknąć je, a następnie spróbować wyjąć papier.
W przypadku szczelnych okien nie powinno być możliwości swobodnego wyciągnięcia dokumentu.

Właściwe działanie wentylacji

Ważne jest też sprawdzenie wentylacji w lokalu. Należy sprawdzić, czy piony wentylacyjne zgadzają się z planami, a następnie zbadać funkcjonowanie wentylacji. Aby to zrobić, można zapalić kadzidełko przy zamkniętych oknach i obserwować, w jakim kierunku i w jakim tempie będzie przemieszczał się dym.

Odbiór mieszkania z profesjonalną firmą

Przedstawione wyżej kwestie to tylko kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę, odbierając lokum od dewelopera. Prawidłowe wykonanie odbioru to bardzo ważna kwestia, dlatego warto zastanowić się nad zleceniem tego zadania profesjonalnej firmie oferującej fachowe odbiory mieszkań. Kraków to jedno z miast, w którym działa doświadczona ekipa https://pewnylokal.pl/odbior-mieszkania/krakow zajmująca się tego rodzaju zadaniami. Specjaliści wiedzą doskonale, na jakie kwestie zwrócić uwagę w trakcie odbioru, czego efektem jest możliwość wskazania ewentualnych wad i usterek, które muszą zostać usunięte przez dewelopera.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.