Oczyszczalnie biologiczne a oczyszczalnie drenażowe

Jerzy Biernacki
16.01.2017

Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród osób budujących domy, w miejscach, w których nie ma dostępu do kanalizacji są jedną z ciekawszych opcji na rozwiązanie problemów ze ściekami. Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów tego typu instalacji, wyróżnia się dwa podstawowe: oczyszczanie biologiczne i oczyszczalnie drenażowe.

Budowa działania oczyszczalni biologicznych

Każda oczyszczalnia ścieków zbudowania jest z bioreaktora oraz osadnika wtórnego. Większość dostępnych oczyszczalni na rynku posiada również osadnik wstępny. Wymienione składowe oczyszczalni mogą znajdować się w jednym zbiorniku lub stanowić oddzielne elementy układu. Sercem oczyszczalni biologicznej jest bioreaktor, to tu następuje właściwe oczyszczanie ścieków. Wyróżniamy różne sposoby oczyszczania ścieków. Wśród najbardziej popularnych technologii należy wymienić oczyszczalnie działające na bazie osadu czynnego, złoża biologicznego lub oczyszczalnie hybrydowe łączące technologię osadu czynnego i złoża biologicznego.

Zalety oczyszczalni biologicznych

Oczyszczalnie biologiczne zapewniają rozwiązanie gospodarki ściekowej na wiele lat. Charakteryzują się wysoką redukcją zanieczyszczeń. Z oczyszczalni biologicznej wypływa woda drugiej klasy czystości, którą możemy np. wykorzystać do nawadniania trawnika. Ponadto nie są odczuwalne dla użytkownika i proste w eksploatacji.

Wady

Oczyszczalnie biologiczne do prawidłowej pracy wymagają dopływu tlenu co wiąże się z pracą dmuchawy i zużyciem prądu. Ponadto z oczyszczalni biologicznej należy wybierać osad nadmierny. W zależności od wybranej technologii osad usuwamy 1-2 razy do roku, czasami nawet 4.

Budowa i zasada działania oczyszczalni drenażowej

Oczyszczalnie tego typu składają się z dwóch głównych elementów, to znaczy osadnika gnilnego i systemu rur drenażowych. Zbiornik wykonany jest najczęściej z grubego, wytrzymałego na warunki atmosferyczne tworzywa, składa się z jednej lub kilku komór, w których zachodzą procesy oczyszczania i fermentacji. Cięższe cząsteczki opadają na dno zbiornika, lżejsze unoszą się na powierzchni, dzięki czemu następuje eliminacja dużej części zanieczyszczeń. Dodatkowo w zbiorniku zachodzą procesy fermentacyjne, dzięki którym substancje organiczne zamienianie są w nieszkodliwe związki mineralne. Oczyszczone w ten sposób ścieki są odprowadzane do instalacji drenażowej, w której zachodzą kolejne etapy oczyszczania. Drenaż składa się z kilkudziesięciu metrów plastikowych, perforowanych rur, które są zakopywane w odpowiedni sposób na głębokości 40 cm. Rury otaczane są warstwą żwiru, przykrywane geowłókniną i zasypywane ziemią. W systemie drenażowym ścieki są oczyszczane i odprowadzane do gruntu.

Zalety oczyszczalni drenażowej

Oczyszczalnie drenażowe są proste w budowie oraz i to są ich podstawowe zalety. Do ich produkcji wykorzystuje się wytrzymałe, odporne na trudne warunki materiały, dzięki czemu bez problemów wytrzymają nawet kilkadziesiąt lat użytkowania. Są praktycznie bezobsługowe, nie wymagają też żadnych specjalistycznych umiejętności. Obsługa zbiornika sprowadza się do wyczyszczenia go raz na półtorej roku, można to zrobić samodzielnie, a można też wynająć firmę. Dodatkowo należy systematycznie dbać o odpowiednią ilość bakterii fermentacyjnych, ale to akurat nie jest żadną skomplikowaną czynnością. Roczny koszt obsługi całego układu zamyka się w kwocie kilkuset złotych, a ilość potrzebnej pracy jest naprawdę minimalna.

Wady oczyszczalni drenażowej

Oczyszczalnie drenażowe są tanim i skutecznym rozwiązaniem, jednak posiadają także pewne wady. Pierwszą z nich jest to, że nie nadają się na każdą działkę, o możliwości ich postawienia w dużym stopniu decyduje rodzaj podłoża. Są wprawdzie metody polepszające jakość gruntu, jednak ich użycie znacznie podnosi koszty całej inwestycji. Na drenaż trzeba na działce przeznaczyć co najmniej kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni, więc przy wyborze tego rozwiązania także o tym należy pamiętać. Kolejną wadą oczyszczalni z drenażem jest brak kontroli nad parametrami oczyszczania, które są zdecydowanie niższe w porównaniu z oczyszczalniami biologicznymi. Dlatego ważny jest jej dokładny, zgodny ze specyfikacją montaż, ponieważ później trudno będzie cokolwiek regulować. Kolejną wadą jest fakt, że zazwyczaj po około 7-10 latach trzeba wymienić grunt z nitek drenarskich, co wiąże się z dodatkowym kosztem oraz rozkopami na działce.

Artykuł opracowano w oparciu o informacje dostępne na stronie http://www.traidenis-pol.com

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie