Oczko wodne - ozdoba ogrodu

Mariusz Siwko
16.07.2020

Coraz więcej osób decyduje się na założenie w swoim ogrodzie oczka wodnego. Czemu? Jest to niewątpliwie najlepsze rozwiązanie, by móc się odprężyć przy szumie wody, czując się niczym nad swoim ulubionym jeziorem bez konieczności jechania nawet kilkuset kilometrów.

Oczko wodne jest jedną z najlepszych opcji, którą warto wziąć pod uwagę aranżując swój ogród. Takie miejsce może posłużyć za oazę spokoju, jednocześnie będąc schronieniem dla wielu dzikich stworzeń, z którymi dzielimy nasz ogród. Możliwość stworzenia swojego własnego jeziora w ogrodzie to świetna okazja, by zaprzyjaźnić się z wodnymi stworzeniami.

Budowa oczka wodnego

Żeby cieszyć się oczkiem wodnym w swoim ogrodzie należy najpierw dokładnie zastanowić się nad tym, gdzie je umieścić. Oczko wodne nie powinno znajdować się w miejscu, gdzie będzie nadmiernie wystawione na promienie słoneczne. Zbyt mocno nagrzewająca się woda i stały dostęp do słońca sprawi, że bardzo szybko w naszym oczku pojawią się glony. Nie warto też tworzyć oczka wodnego w pobliżu drzew, których spadające liście wpadać będą do oczka, a następnie rozkładać się tworząc na dnie muł. Optymalnym rozwiązaniem jest umieścić oczko wodne, gdzie jego ekspozycja na słońce wynosić będzie między 4 do 6 godzin.

Następnym krokiem, po znalezieniu miejsca jest stworzenie planu oczka wodnego. Trzeba zastanowić się, jaki kształt i wielkość nadać naszemu zbiornikowi wodnemu. Rekomenduje się często, by oczko wodne miało nieregularne kształty, co optycznie je powiększa. Głębokość oczka zależy natomiast od jego przeznaczenia. Jeśli chcemy w nim trzymać ryby, nie powinno być płytsze, niż 1m, dzięki czemu będą one miały gdzie przezimować.

Wyposażenie oczka wodnego

Niezbędnym do utrzymania w czystości oczka wodnego jest pompa, często wyposażona w filtr. Dzięki temu urządzeniu łatwiej będzie nam utrzymać w oczku wodnym czystą wodę. Przy zakupie pompy pierwsze, na co zwracamy uwagę jest sprawdzenie jej mocy, podanej w watach (W) oraz wydajności podanej w litrach na godzinę (l/h). Do pompy można dołączyć fontannę, dzięki czemu połączymy przyjemne z pożytecznym – woda będzie filtrowana, a my będziemy mogli relaksować się przy fontannie lub stworzonej przez nas kaskadzie.

Wcześniej wspomniane filtry dzieli się na:

  • ciśnieniowe – stosuje się je najczęściej do oczek wodnych o pojemności do kilkunastu metrów sześciennych, przefiltrowaną wodę można kierować bezpośrednio do fontanny lub kaskady
  • przepływowe – stosuje się je niezależnie od wielkości oczka wodnego, ciśnienie wody jest niskie, więc nie nadają się do stworzenia fontanny lub kaskady

Optymalne urządzenie filtrujące posiada różne rodzaje filtracji:

  • mechaniczna – gdzie zatrzymywane są większe zanieczyszczenia
  • chemiczna – gdzie dezaktywuje się szkodliwe dla roślin i ryb substancji, najczęściej są to azotany
  • biologiczna – gdzie pozbywa się szkodliwych mikroorganizmów, jak na przykład bakterie

Dodatkowymi elementami wyposażenia oczka wodnego, które nie są niezbędne, jednak na pewno wspomagają w utrzymaniu pięknego wyglądu naszego zbiornika wodnego są:

  1. Skimmer – filtr unoszący się na powierzchni wody, którego zadaniem jest zasysanie większych odpadów z powierzchni oczka wodnego, co odciąża filtr główny.
  2. Fontanna/kaskada – są nie tylko pięknym ozdobnikiem oczka wodnego, jednocześnie służą do lepszego napowietrzenia wody.
  3. Oświetlenie – odpowiednio dobrane, stworzy niepowtarzalny klimat w naszym ogródku.
  4. Odkurzacz do oczka wodnego – dzięki któremu pozbędziemy się mułu i większych zanieczyszczeń, odciążając główny filtr.
  5. Preparaty pomagające oczyścić oczko – można wśród nich znaleźć takie, które pozwolą nam pozbyć się glonów, a także takie, które zniwelują szlam i muł.
  6. Wskaźniki pH – jeśli w naszym oczku wodnym mamy rośliny i ryby, warto co jakiś czas sprawdzać pH wody, zwłaszcza po deszczach. Zaleca się sprawdzanie stanu wody co 2 tygodnie, dzięki czemu dowiemy się, czy równowaga biologiczna w naszym oczku wodnym jest zachowana.

Niezbędne wyposażenie można znaleźć na https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne

Samo wybudowanie oczka wodnego to nie koniec pracy. Żeby nasze oczko wodne cieszyło jak najdłużej czystą wodą potrzeba drobnych prac oraz kilku ważnych elementów wyposażenia, które ułatwią nam prace przy wymarzonym zbiorniku wodnym. Jeśli jednak nie zaniedbamy tych drobnych rzeczy, z pewnością będziemy mogli cieszyć się szumem czystej wody w naszym oczku wodnym.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie