Ocieplanie domu. Jak ocieplić trudno dostępne miejsca?

Jerzy Biernacki
05.09.2016

Ocieplenie domu pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności – prawidłowo wykonane może zmniejszyć zużycie energii cieplnej nawet o 35 proc. Ocieplenie prostych ścian to jednak nie wszystko – trzeba zadbać również o detale, przy których mogą tworzyć się tak zwane mostki termiczne, czyli miejsca, gdzie ucieka energia cieplna.

Cokoły elewacji i jej krawędzie, szczeliny dylatacyjne, płyty balkonowe, ościeża drzwi i okien, obróbki blacharskie czy połączenia dachowe – przy pracach należy dbać o prawidłowe ocieplanie budynków w każdym miejscu.

Uwaga na mostki cieplne!
Strefy, które najbardziej narażone są na powstawanie mostków termicznych, to przede wszystkim połączenia płyt stropowych ze ścianami, balkony, strefy okienne i balkonowe, a także innego rodzaju przeróbki, w przypadku których może nastąpić brak ciągłości ocieplenia, na przykład klimatyzacja, antena satelitarna, instalacja odgromowa, rynny czy drabinki dachowe. Nie można wobec tego o nich zapominać, by dom nie tracił niepotrzebnie energii. Jak można je ocieplić?

Krawędzie elewacji
W tym przypadku najlepiej stosować odcinki większe niż połowa płyty i zaleca się zastosowanie specjalnych kątowników lub siatki pancernej z siatką zbrojoną, aby docieplenie było solidne.

Szczeliny dylatacyjne
W celu ich ocieplenia poleca się zastosowanie specjalnych systemów profili dylatacyjnych narożnych lub ściennych.

Cokoły elewacji
Poleca się zastosowanie materiałów o wyższej wytrzymałości na wodę i uderzenia, na przykład hydroizolacyjnych płyt XPS lub EPS i zastosowanie powłok o niskiej nasiąkliwości. Granicę systemu ocieplenia najlepiej wykończyć z wykorzystaniem specjalnych listew.

Ościeża drzwi i okien
Zaleca się zastosowanie płyt izolujących, które nachodzą na boczne krawędzie płyt pokrywających ościeża. Można w tym miejscu zastosować również materiały o niższym współczynniku przewodzenia ciepła.

Strefy balkonów i loggii
Dolne krawędzie płyt nośnych wykańcza się płytami izolacyjnymi ze specjalnie fazowanymi krawędziami, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstawania mostków cieplnych.

Obróbki blacharskie
Należy pamiętać o ich stabilnej konstrukcji i spadkach, które odprowadzają wodę. Uszczelnienia należy wykonać z wykorzystaniem specjalnych taśm lub kitów i miejsca styków ściany ocieplonej z obróbkami należy dodatkowo zabezpieczyć przed zwilgoceniem.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie