Ochraniacz do łóżeczka – czy warto kupować i jakie wybrać?

Antoni Kwapisz
22.02.2022

Ochraniacz do łóżeczka to doskonały sposób na zabezpieczenie ukochanego dziecka przed bolesnymi uderzeniami. Warto wiedzieć, na jakie elementy zwracać szczególną uwagę w trakcie zakupów, a także jakie materiały i kolory sprawdzą się najlepiej.

Do czego wykorzystywany jest ochraniacz do łóżeczka?

Ochraniacz do łóżeczka to jeden z elementów wyprawki nabywany razem z kompletem pościeli, kołdrą oraz poduszką. Mowa o pięknie uszytych i wykonanych z miękkiej tkaniny kawałkach materiału zabezpieczających większą część łóżeczka (szczególnie szczebelki). Ochraniacze to ozdoby, które zwracają uwagę kolorem oraz pięknymi wzorami. Dzięki nim miejsce spania dziecka jest przytulne oraz bezpieczne. Powalają one zabezpieczyć główkę oraz kończyny malucha. Ochraniacz do łóżeczka jest używany od wielu lat, gdyż dawniej szczebelki były montowane stosunkowo rzadko. Taka budowa sprawiała, że istniało realne ryzyko włożenia główki pomiędzy szczebelki, a nawet  uduszenia. Aktualnie nie każdy rodzic decyduje się na ochraniacz, gdyż producenci mają obowiązek przestrzegania rygorystycznych zasad w trakcie produkcji miejsc do spania dla dzieci, dlatego są one zdecydowanie bezpieczniejsze. Oznacza to, że ochraniacz do łóżeczka służy przede wszystkim do zapobiegania uderzeniom w trakcie zabawy.

Czy warto zdecydować się na ochraniacz do łóżeczka?

Wyprawka to lista niezbędnych rzeczy, które trzeba nabyć przed przyjściem dziecka na świat. Potrzebne jest łóżko, wózek, ubrania, pampersy, chusteczki nawilżane, butelki, smoczki oraz kosmetyki do pielęgnacji. Ochraniacza do łóżeczka jest przydatnym elementem, ale można go nabyć, kiedy dziecko jest nieco starsze. Przez pierwsze kilka miesięcy życia pociecha przede wszystkim leży w jednej pozycji, nie rusza się dużo, stąd ryzyko uduszenia czy zaklinowania kończyn jest stosunkowo niewielkie. Taki dodatek przyda się dopiero w momencie, gdy maluch zyska dodatkowe umiejętności i stanie się bardziej mobilny. Rozumie się przez to kręcenie, turlanie, pełzanie, pierwsze próby siadania i inne wyczyny. To właśnie wtedy ochraniacz do łóżeczka jest najbardziej przydatny, gdyż stanowi dobrej jakości amortyzator dla uderzeń. Warto zaznaczyć, że spełnia on także funkcję ochrony przed zimnem. Wybrany model powinien zostać bardzo dokładnie zawiązany, nie może mieć żadnych odstających elementów, które mogą stanowić zagrożenie dla malucha.

Jaki ochraniacz wybrać?

Wybierając ochraniacz, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jakość produktu. Chińskie materiały to najgorszy z możliwych wyborów, gdyż zdarzyły się już przypadki SIDS. Rozumie się przez to, że źle dobrany ochraniacza przykrył twarz dziecka i zamiast ochrony, rodzice musieli zmierzyć się z poważną tragedią w rodzinie.

Słabej jakości produkt może zostać odplątany przez dziecko, a następnie posłużyć do przykrycia dróg oddechowych. Odpięty ochraniacz jest w stanie wywołać więcej szkody niż pożytku i trzeba mięć tego świadomość.

Największą popularnością cieszy się ochraniacz na łóżeczko w rozmiarze 120 × 60 albo 140 × 70 cm, gdyż odpowiadają one rozmiarom łóżek dostępnych w naszym kraju. Ochraniacz nie powinien mieć żadnych koralików, pomponów, nitek i innych wystających elementów, które mogą zostać połknięte przez dziecko i w najgorszym wypadku przyczynić się do zadławienia malucha. Tak samo ważne jest wypełnienie ochraniacza odpowiadające za stabilność, czyli musi on stać prosto, nie może przechylać się na boki. Niezbędne są troczki do wiązania. To właśnie one stanowią główny element odpowiadający za bezpieczeństwo użytkowania. Odpowiedni produkt powinien zawierać także certyfikat OEKO-TEX Standard 100 (ogólnoświatowy znak jakości wyrobów włókienniczych). Oznacza to, że w ochraniaczu nie znajdują się żadne szkodliwe substancje, czyli metale ciężkie, barwniki czy pestycydy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.