Obrzeża trawnikowe: z czego je wykonać?

Maciej Piwowski
25.05.2020

Obrzeża trawnikowe pełnią bardzo ważną funkcję w ogrodzie. Po pierwsze: uniemożliwiają przerastanie trawy na rabatę. Po drugie: zabezpieczają przed wywiewaniem kory na murawę lub wysypywaniem się kamieni z rabaty. Po trzecie: ułatwiają koszenie w trudno dostępnych miejscach. Wykonanie obrzeży trawnikowych nie jest specjalnie skomplikowane, ale najpierw trzeba się zdecydować na konkretny materiał. Kilka propozycji omawiamy w naszym poradniku.

Obrzeża z kostki betonowej

To bardzo dobry pomysł, choć ułożenie obrzeża z kostki będzie dość czasochłonne. Pod względem funkcjonalnym trudno jest natomiast wskazać lepszą alternatywę. Kostka solidnie odgradza trawnik od rabaty, prezentuje się estetycznie, można na nią wjeżdżać kołami kosiarki, co bardzo ułatwia koszenie. Same plusy.

Obrzeża z granitu

Jeśli kostka betonowa wydaje Ci się zbyt pospolita czy niepasująca do designu ogrodu, rozważ zastąpienie jej kostką granitową. To bardzo trwały materiał, który również doskonale nadaje się do wykonania obrzeża. W tym przypadku jednak trzeba wskazać dwie wady: wysoką cenę oraz nierówną powierzchnię, co utrudnia wjeżdżanie na kostkę granitową kołami kosiarki.

Obrzeża z ekobordów

Ekobordy to bardzo popularny sposób na wykonanie obrzeży trawnikowych. Największą zaletą jest estetyka, ponieważ elementu odgradzającego praktycznie w ogóle nie widać. Jeśli chodzi o wady, to trzeba tutaj wspomnieć o dość wysokiej cenie samego materiału.

Obrzeża z drewna

Drewno jest eleganckie, ponadczasowe, uniwersalne stylistycznie i… niespecjalnie nadaje się do wykonania z niego obrzeży trawnikowych. Nie dość, że jest to materiał nietrwały, to jeszcze mało praktyczny w codziennym użytkowaniu. Przykładowo: wykonując obrzeże z popularnych płotków drewnianych nie będziemy w stanie dokładnie skosić trawy w miejscu łączenia się murawy z rabatą. Konieczne będzie użycie podkaszarki czy nożyc. Trudno więc tutaj mówić o jakiejkolwiek wygodzie.

Obrzeża z plastikowej taśmy

To rozwiązanie ma jedną zasadniczą zaletę: jest bardzo tanie. Taśmy też całkiem nieźle sprawdzają się w odgradzaniu trawnika od rabaty, przy czym trzeba pamiętać, że nie zabezpieczają one przed przesuwaniem się kamieni czy tym bardziej wywiewaniem kory.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie