Istnieją setki sposobów na to, aby zaaranżować swój ogród na nieco ciekawszy sposób, nadając mu charakteru i unikalnego wyglądu. W tym celu nie wystarczy sadzić kwiatków lub postawić kilku ozdobnych figurek na grządkach – pomysłowy ogrodnik powinien poeksperymentować także z samym terenem. Nierówności i podwyższenia, o ile wykonane z umiarem i w kontrolowany sposób, mogą prezentować się naprawdę wyśmienicie. Niestety, ziemia ma tendencję do rozsypywania się, a nawet ubity grunt z biegiem czasu ulegnie erozji, rujnując cały efekt. W tym celu wykorzystuje się specjalne obrzeża ogrodowe, dzięki którym można osiągnąć trwałe podwyższenia, a jednocześnie jasno wydzielić granicę grządki. Ten element wyposażenia ogrodowego występuje w dość zróżnicowanych formach, gdyż wykonuje się go z rozmaitych materiałów, w odmiennych formach i rozmiarach.
Za najpopularniejsze obrzeża ogrodowe uznaje się:
Rzecz jasna, można użyć w tym celu także zwykłych kamieni lub cegieł, lecz dla w pełni satysfakcjonujących rezultatów zaleca się jednak skorzystanie z profesjonalnych produktów.
Z uwagi na dużą różnorodność odstępnych na rynku produktów, można mieć pewne problemy z doborem odpowiedniego wyposażenia. Należy przede wszystkim mieć na uwadze to, że obrzeża ogrodowe przez większość roku są wystawione na naprawdę nieprzyjazne warunki atmosferyczne, co z kolei przekłada się na stopniowe niszczenie niektórych materiałów. Popularne barierki z drewna, chociaż często pokryte lakierem, mogą z biegiem czasu ustąpić wilgoci i poddać się procesom gnilnym. Nie bez znaczenia jest także ich kontakt z glebą, która dodatkowo stymuluje rozkład. Dla zwiększenia ich żywotności, warto jest podłożyć pod instalację warstwę specjalnej folii izolacyjnej, a powierzchnię płotka pokryć stosownym lakierem, który zabezpieczy go przed opadami oraz szkodnikami.
Zakup obrzeży ogrodowych często wiąże się z dylematem – kamień czy plastik? Na wybór ten ma wpływ wiele czynników. Beton lub materiały skalne bez wątpienia posiadają większe walory estetyczne, lecz ich największą wadą jest stosunkowo wysoka cena, a także pewne trudności podczas montażu, wynikające z ich dużej masy. Obrzeża ogrodowe wykonane z tworzywa sztucznego są bez wątpienia najtrwalszym wyborem, który wykazują całkowitą odporność na wszelkie procesy rozkładu, a na dodatek praktycznie nigdy nie wymagają wymiany czy napraw. Co więcej, dzięki dużej plastyczności i lekkiej konstrukcji, tego typu obrzeża ogrodowe mogą zostać z łatwością zaaranżowane w bardzo ciekawe i oryginalne kształty.
Artykuł partnera.