Obróbka skrawaniem – przegląd najważniejszych metod

Krzysztof Jagielski
25.09.2019

Obróbka skrawaniem w ostatnich latach staje się jedną z najważniejszych i najbardziej użytecznych metod przygotowywania metalowych elementów. Liczba oferujących takie usługi firm stale rośnie, ale nie wszystkie korzystają z najważniejszych i najbardziej wydajnych metod. Poznaj je wszystkie.

Toczenie

Toczenie to podstawowa metoda obróbki skrawaniem, którą znajdziesz nie tylko na http://www.staltechnika.pl/usługi, ale także w wielu innych miejscach. Przedmiot obrabiany wykonuje ruch obrotowy, podczas gdy nóż tokarski przesuwa się równolegle do osi obrotu przedmiotu (ewentualnie prostopadle). Zasadniczym produktem toczenia są powierzchnie walcowate bądź kuliste. Można w ten sposób stworzyć także przedmioty stożkowate.

Struganie

Ten rodzaj obróbki najbardziej kojarzy się z przedmiotami drewnianymi, które w obrabiarkach również można kształtować. Struganie polega na wykonywaniu płaszczyzn za pomocą odpowiednich ruchów przedmiotu i narzędzia, które poruszają się prostoliniowo. W ten sposób redukowane są elementy z większej powierzchni przedmiotu, a powierzchnia staje się całkowicie gładka.

Frezowanie

Frezowanie jest doskonale znane i polega na przygotowywaniu specjalnych nacięć czy dodatkowych linii na powierzchni obrabianego materiału. W tym celu frez, czyli specjalne narzędzie, wykonuje ruch obrotowy, któremu poddany jest poruszający się prostoliniowo przedmiot. Dzięki temu powstaje specjalne nacięcie na części struktury przedmiotu. Frezowanie często uznawane jest za ozdobne i używane jest, gdy dany przedmiot ma mieć zdobienia lub dodatkowe elementy.

Szlifowanie

W tym wypadku mamy do czynienia ze ściernicą, która wykonuje szybki ruch obrotowy. Przedmiot porusza się ruchem prostoliniowym, choć zdarza się, że – w przypadku powierzchni walcowych – szlifowanie odbywa się w płaszczyźnie obrotowej. Szlifowanie jest końcowym etapem prac i ma na celu przygotowanie produktu do docelowego użycia, choć nie jest tak zawsze. Warto zwrócić uwagę na ten etap i zapoznać się z nim, np. na stronie http://www.staltechnika.pl/usługi oraz w wielu innych miejscach.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.