O co ZAWSZE warto poprosić pośrednika nieruchomości?

Remigisz Szulc
10.04.2018

Zarówno sprzedaż, jak i zakup nieruchomości, zawsze powinna się odbywać z pomocą pośrednika. Doświadczony specjalista doskonale orientuje się w realiach rynku, co przekłada się zarówno na większe bezpieczeństwo transakcji, jak i konkretne korzyści dla klienta (lepsza cena, szybsze zakończenie procesu itd.). Współpracując z pośrednikiem nieruchomości zawsze warto go poprosić o kilka rzeczy, które leżą w zakresie jego kompetencji. Jakich? O tym przeczytasz w naszym poradniku.

Realistyczne oszacowanie ceny

Pośrednik zrobi to bez trudu, co zaoszczędzi wszystkim mnóstwo czasu. Częstym błędem popełnianym przez klientów biur nieruchomości jest upieranie się przy jakiejś cenie zakupu czy sprzedaży, przez co proces poszukiwania nabywcy/sprzedawcy może się znacznie wydłużyć. Warto więc poprosić pośrednika, by realistycznie ocenił wartość mieszkania, działki czy domu.

Poprowadzenie procesu sprzedaży/zakupu

Pośrednicy mają to w małym palcu i z pewnością nie przeoczą żadnego etapu, o co bardzo łatwo w przypadku osób niemających doświadczenia w sprzedaży czy zakupie nieruchomości. Jeśli czujesz, że pośrednikowi można w pełni zaufać, powierz mu poprowadzenie całej sprawy. Taka kompleksowa obsługa jest bardzo wygodna i zaoszczędzi Ci mnóstwo nerwów.

Pomoc przy zwiększeniu atrakcyjności nieruchomości

Każdy pośrednik zna „sztuczki”, dzięki którym dana nieruchomość może się wydawać bardziej atrakcyjna, co w oczywisty sposób wpłynie na wzrost jej wartości rynkowej. Poproś więc o zorganizowanie sesji zdjęciowej, nakręcenie filmu czy o kompleksową usługę home stagingu (przygotowania nieruchomości do sprzedaży). Nawet jeśli biuro nieruchomości się tym nie zajmuje, to z pewnością zna odpowiednich specjalistów.

Sprawdzenie stanu prawnego

Leży to w zakresie obowiązków pośrednika, ale mimo wszystko warto go poprosić o bardzo dokładne sprawdzenie, czy dana nieruchomość jest wolna od wad prawnych. Dla osoby niemającej do czynienia z tą branżą wiele zapisów w księdze wieczystej czy akcie notarialnym może brzmieć niejasno. Pośrednik bez trudu się w tym odnajdzie, co zwiększy bezpieczeństwo transakcji.

Negocjacje cenowe

Zawsze są trudne, bywają nieprzyjemne, dlatego warto je powierzyć pośrednikowi. Ma on niezbędne doświadczenie, potrafi użyć odpowiedniej argumentacji i zna sposoby na to, by skruszyć opór drugiej strony. Możesz udzielić pośrednikowi stosownego upoważnienia do przeprowadzenia negocjacji cenowych w Twoim imieniu, oczywiście w granicach wcześniej ustalonej kwoty.

Współpraca z pośrednikiem to ogromna wygoda, szczególnie gdy poprosisz go o wymienione rzeczy. Wówczas cały proces sprzedaży będzie o wiele mniej stresujący, a także przebiegnie znacznie szybciej. 

Poszukując dobrego pośrednika warto sprawdzić ofertę renomowanego biura nieruchomości ABA.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.