O co warto zadbać na etapie budowy mieszkania przez dewelopera?

Marek Szydełko
06.09.2021

Wiele osób zdecydowanych na zakup mieszkania w nowopowstającej inwestycji nie zdaje sobie sprawy z tego, że mają prawo kontrolować postęp prac oraz dogadywać się z deweloperem w sprawie ewentualnych przeróbek. Warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ na etapie budowlanym wprowadzanie różnych zmian jest jeszcze relatywnie proste i niedrogie. Sprawdź zatem, co możesz zlecić deweloperowi przed oddaniem Ci kluczy do mieszkania.

Zmiana układu pomieszczeń

Nie powinno być z tym żadnego problemu, o ile oczywiście nie wiąże się to z koniecznością przenoszenia ścian nośnych. Jeśli zaproponowany przez architekta układ pomieszczeń Ci nie odpowiada i chcesz mieć np. większą sypialnię kosztem pokoju dziennego, to porozmawiaj o tym z deweloperem. Na etapie budowy takie zmiany są dość łatwe do wprowadzenia.

Przeniesienie instalacji

Z tym może być już nieco trudniej, ale zawsze warto spróbować. Jeśli np. chcesz, aby w łazience prysznic znalazł się po drugiej stronie niż przewidział to projektant, wówczas na etapie wykonywania instalacji zleć deweloperowi wprowadzenie zmian. Niektórzy idą nawet o krok dalej i przenoszą instalacje z kuchni do salonu, aby zyskać dodatkową sypialnię i mieć pokój dzienny z aneksem kuchennym.

Montaż rolet okiennych

Jeśli zależy Ci na roletach z niewidoczną kasetą, to ich montaż będzie możliwy jedynie przed wykonaniem warstwy ocieplenia i elewacji bloku. Koniecznie więc poinformuj o tym dewelopera, który może zaproponować Ci montaż rolet podtynkowych przez firmę, która została wynajęta do osadzenia całej stolarki okiennej w budynku.

Wykonanie klimatyzacji

Co prawda klimatyzację można wykonać na etapie wykańczania mieszkania, ale jeśli zależy Ci na umieszczeniu klimatyzatora w konkretnym miejscu, to warto porozmawiać o tym z deweloperem i zlecić mu przygotowanie instalacji pod montaż klimatyzacji w mieszkaniu – pozwoli to ukryć przewody pod warstwą tynku.

Zmiana systemu grzewczego

To już bardzo istotna zmiana, której wywalczenie może być dość utrudnione. Jeśli jednak deweloper przewidział w mieszkaniu system grzewczy oparty na grzejnikach, a Tobie bardzo zależy na ogrzewaniu podłogowym (chociażby elektrycznym), to na pewno warto o tym porozmawiać – może niedużym kosztem uda się dojść w tej kwestii do porozumienia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.