O co trzeba zapytać pośrednika nieruchomości przed podpisaniem umowy na wyłączność?

Marek Szydełko
09.12.2020

Skorzystanie z usługi pośrednictwa nieruchomości jest bardzo rozsądną decyzją sprzedającego. Zawodowy pośrednik gwarantuje nie tylko skrócenie procesu poszukiwania nabywcy, ale także bezpieczne doprowadzenie transakcji do szczęśliwego finału. Na polskim rynku działają tysiące biur pośrednictwa nieruchomości. Przed podpisaniem umowy z jednym z nich, trzeba koniecznie zadać kilka istotnych pytań. Zwłaszcza, jeśli decydujemy się na usługę na wyłączność (czyli pośrednictwem zajmie się tylko jedno biuro).

Wysokość prowizji

To kluczowa kwestia, o którą – nie wiedzieć czemu – część właścicieli nieruchomości nie pyta. Jeśli pośrednik sam nie zdradził wysokości prowizji, trzeba to bezwzględnie uściślić. Warto również podpytać, czy pośrednik pobierze prowizję również od nabywcy nieruchomości.

W takiej sytuacji właściciele mogą zaproponować pokrycie wszystkich kosztów, dzięki czemu cena transakcyjna będzie atrakcyjniejsza, a co za tym idzie – nieruchomość szybciej się sprzeda.

Miejsca publikacji ogłoszeń

Pośrednicy nieruchomości zwykle deklarują, że zamieszczą ogłoszenia „wszędzie”, ale to zbyt ogólnikowe stwierdzenie. Należy dopytać, z jakich konkretnych serwisów korzysta dane biuro, by nie okazało się, że ogłoszenia będą publikowane tylko na 2-3 niszowych portalach oraz stronie pośrednika.

W dzisiejszych czasach normą jest, że nabywców szuka się przez media społecznościowe, dlatego dobrze będzie zapytać pośrednika, czy jego biuro korzysta z takiej metody, a jeśli nie, to czy może z niej skorzystać za dodatkową opłatą.

Opinia na temat oczekiwanej ceny transakcyjnej

To właściciele mieszkania, domu czy działki wyceniają swoją nieruchomość i pośrednikowi w zasadzie nic do tego. Specjalista może jednak zasugerować, by klienci nieco zeszli z ceny, bo w przeciwnym razie proces poszukiwania nabywców będzie się irytująco przedłużać.

Jeśli właściciele nie mają pojęcia, ile mogą sobie zażyczyć za swoją nieruchomość, powinni skorzystać z porady zawodowego pośrednika, który najlepiej wie, jakie są aktualne ceny transakcyjne. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy zależy nam na bardzo szybkiej sprzedaży.

Ponadto pośrednika należy zapytać o to, kto odpowiada za przygotowanie ogłoszenia oraz zrobienie zdjęć nieruchomości. Obecnie każde biuro oferuje profesjonalne usługi z tego zakresu, w tym wynajęcie zawodowego fotografa oraz przygotowanie mieszkania czy domu do sesji zdjęciowej. Warto z takiej możliwości skorzystać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.