Nowy trawnik zamiast renowacji starego: kiedy warto się na to zdecydować?

Antoni Kwapisz
05.02.2021

Trawnik powinien być naturalną ozdobą otoczenia budynku, a także tworzyć przyjazną przestrzeń do rekreacji na świeżym powietrzu. Jego utrzymanie pochłania jednak mnóstwo pracy i pieniędzy, przede wszystkim na podlewanie. W polskich warunkach klimatycznych bardzo trudno jest zachować przydomową murawę w idealnym stanie przez kilka lat, stąd większość właścicieli prędzej czy później stanie przed dylematem: założyć nowy trawnik, czy może przeprowadzić renowację starego? Podpowiadamy, w jakich sytuacjach korzystniejsza będzie ta pierwsza opcja.

Inwestycja w system nawadniania ogrodu

Jeśli planujesz założenie systemu nawadniania, z własną studnią głębinową, pompą i automatyką zraszającą, to nie ma się nawet nad czym zastanawiać. Zbudowanie systemu będzie wymagało przekopania trawnika, a więc i tak zostanie on w sporej części zniszczony. Dysponując własną instalacją nawadniającą będzie o wiele łatwiej utrzymać murawę w idealnym stanie, dlatego warto na tym etapie od razu wysiać nowy trawnik lub rozłożyć trawę z rolki.

Brak czasu i energii

Renowacja trawnika wydaje się być łatwiejszym zadaniem, niż wykonanie go zupełnie od nowa. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości prace renowacyjne są niezwykle czasochłonne, męczące, a do tego jeszcze kosztowne. No i nie zapominajmy, że nie ma gwarancji doprowadzenia trawnika do idealnego stanu. Może się okazać, że zmarnujesz mnóstwo czasu i energii, a efekt i tak będzie daleki od oczekiwań.

Bardzo zły stan obecnej murawy

W sytuacji, gdy obecny trawnik wygląda bardzo źle, jest silnie zachwaszczony, pojawiły się łyse place, trawa rośnie nierówno i przypomina bardziej łąkę, to renowacja mija się z celem. Wymagałoby to poświęcenia dużej ilości pieniędzy, nie wspominając już o czasie. Dużo korzystniej będzie wówczas zlecić usunięcie starej darni (przy pomocy glebogryzarki), a następnie – nawet własnymi siłami – przygotować ziemię pod wysiew nowego trawnika.

Planowane zmniejszenie powierzchni trawnika

Jeśli chodzi Ci po głowie pomysł, aby istotnie zmniejszyć powierzchnię trawnika i całkowicie przeorganizować przydomowy ogród, to renowacja nie ma sensu. W takiej sytuacji lepiej jest działać krok po kroku, zaczynając od likwidacji części murawy oraz wyznaczenia i wysiania trawnika na nowo. Efekt będzie dużo lepszy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.