Nowoczesny wystrój wnętrza w 4 prostych krokach

Remigisz Szulc
03.09.2021

Większość z nas chce mieszkać w nowoczesnych wnętrzach. Jest to jednak bardzo szerokie życzenie, które może być rozumiane na różne sposoby. Nadrzędną cechą nowoczesności jest ład, porządek i funkcjonalność, co można osiągnąć bez konieczności inwestowania w najdroższe materiały wykończeniowe. Jak zatem wprowadzić nowoczesny wystrój wnętrza? Na dobry początek wystarczy wykonać te 4 proste kroki.

Krok 1: pozbądź się zbędnych przedmiotów

Urządzanie wnętrza w nowoczesnym stylu należy zacząć od usunięcia wszystkich elementów dekoracyjnych, które kompletnie do niego nie pasują. Mamy tutaj na myśli chociażby rodzinne bibeloty, koce, narzuty czy kwiaty, które pamiętają lata głębokiej komuny. Usuń to wszystko z np. salonu i od razu zauważysz, że pomieszczenie przejrzało, jest bardziej ustawne i gotowe do wprowadzania dalszych zmian.

Krok 2: postaw na jednolity kolor ścian

Co prawda styl nowoczesny można osiągnąć łącząc ze sobą różne kolory na ścianach, ale na dobry początek radzimy raczej postawić na jednorodną kolorystykę. Najlepiej sprawdzi się tutaj lekko złamana biel lub jasne odcienie szarości. Jeśli chcesz zyskać dodatkowe elementy dekoracyjne na ścianach, to postaw na beton architektoniczny. Mogą to być zarówno efektowne płyty, jak i np. ramki do zdjęć.

Krok 3: odsłoń podłogę

W nowoczesnym wnętrzu nie ma miejsca na grube wykładziny i dywany w całości zasłaniające podłogę. Takie pomieszczenie wydaje się nieco archaiczne, a w dodatku jest trudne w sprzątaniu. Tymczasem przez nowoczesność rozumiemy także funkcjonalność. Odsłoń więc wszystkie podłogi, ewentualnie zastosuj małe dywaniki kolorystycznie nawiązujące do barw na ścianach, drzwi oraz okładziny podłogowej (najczęściej paneli laminowanych).

Krok 4: postaw na proste meble

Prostota jest słowem-kluczem w kontekście nowoczesnego designu. Pozbądź się starej meblościanki czy modnych przed laty mebli z licznymi zdobieniami i „złotymi” klamkami. W ich miejsce kup możliwie jak najprostsze meble, których powinno być tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz. Fajnie sprawdzają się tutaj utylitarne wzorce skandynawskie. Postaw też na jasne kolory, np. uniwersalną biel.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie