Nowoczesne oświetlenie, które odmieni Twój dom!

Mariusz Siwko
06.09.2018

Kiedy przychodzi czas remontu lub wykończenia mieszkania, to jest to wręcz idealna okazja na diametralne zmiany – oczywiście na lepsze. Oprócz kompletnej zmiany stylistyki wnętrza można zająć się doborem dużo wygodniejszych mebli, dodatków i oczywiście oświetlenia. Nie jest to proste zadanie, bo rynek wręcz obfituje w przeróżne typy lamp, kinkietów i żyrandoli. Najcięższym zadaniem będzie na pewno dobranie lamp, które będą pasować do stylu mieszkania, ale także zapewnią odpowiednie doświetlenie. Jak dobrać nowoczesne oświetlenie, które będzie dobrą zmianą dla Twojego domu?

Kiedy zastosować lampy wiszące a kiedy podłogowe?

Wybór oświetlenia to nie lada wyzwanie, które stoi przed właścicielami domu. Patrząc na wszelkie magazyny branżowe i trendy internetowe, można dojść do wniosku, że najpopularniejszymi lampami są obecnie minimalistyczne lampy i kinkiety - często w stylu skandynawskim. Co więcej, nierzadko mają kształty zbliżone do bardzo prostych brył foremnych. Co jeszcze przykuwa uwagę branży? Niezmiennym trendem jest kupowanie lamp w stylu industrialnym. Jeśli chodzi o lampy stojące, to prawdziwym hitem są konstrukcje z metalu z dużym kloszem. Taka lampa tworzy ciepłą atmosferę i jest wprost perfekcyjna do ustawienia obok sofy czy fotela w salonie, by cieszyć się lekturą czy stworzyć ciepły nastrój. Podobne rozwiązanie może sprawdzić się w biurze, jednak tam zastosujemy ruchome ramię lampy, dzięki któremu doświetlimy obszar, który chcemy. Największa zaletą industrialnych lamp jest wygląd, który wyróżnia się wśród standardowych typu oświetlenia – do wyglądu dochodzi także funkcjonalizm i ergonomia. Jako główne źródło światła w sypialni proponujemy stylowe kinkiety, które dostarczą sporo światła, ale zarazem nadadzą wnętrzu intymny charakter. W jadalni sprawdzi się wisząca lampa nad głównym stołem. Dzięki niej będzie się chciało spędzać czas przy stole i spożywać posiłki z rodziną.

Oświetlenie korytarza i łazienki

Tutaj sprawa pozostaje otwarta. Nie ma jednej metody na dobranie lamp do przedpokoju. Możemy oczywiście polecić punktowe lampy, dzięki którym przedpokój o nieregularnym kształcie będzie dostatecznie doświetlony. Dlaczego to takie ważne? Korytarze w mieszkaniach i domach to zwykle miejsca odcięte od naturalnego światła. To samo dotyczy łazienki, w której warto już na etapie wyboru płytek zastosować jasną kolorystykę i zamontować duże lustro. Nie dość, że łazienka będzie wydawała się większa, to jeszcze nie trzeba będzie montować w niej nie wiadomo jak dużej lampy czy żyrandolu.

Lampy a ogród

Lampy zewnętrzne to nie tylko kwestia iluminacji i zwykłej ozdoby. Warto zadbać o właściwe oświetlenie ogrodu ze względu na bezpieczeństwo domowników. Kinkiety elewacyjne dokładnie oświetlą np. przestrzeń przy wyjściu na ogród czy drzwi wejściowe. Na tarasie czy werandzie świetnie sprawdzi się stylowa lampa stojąca w stylu latarni. By zaznaczyć główne ścieżki i chodniki można nabyć odpowiednią oprawę dogruntową. Dzięki temu ogród zawsze będzie się pięknie prezentował. Co więcej, można kupić inteligentne żarówki sterowane smartfonem – może się to przydać na przydomowej prywatce.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie