Nowoczesne bramy ogrodzeniowe – poznaj trendy 2021!

Piotr Kowalczyk
18.05.2021

Brama prowadząca do domu jest jego wizytówką, dlatego powinna być nie tylko solidna, ale także estetyczna. Jakie bramy ogrodzeniowe są najmodniejsze w 2021 roku? Sprawdź wybrane przez nas wzory, aby ogrodzić posesję ze stylem!

Jaką bramę wjazdową wybrać?

Dobór odpowiedniej bramy wjazdowej na posesję należy dobrze przemyśleć. To od jej konstrukcji zależy bezpieczeństwo, trwałość ogrodzenia oraz estetyka otoczenia domu.

Dzisiaj bramy wjazdowe na posesję wykonuje się w dwóch wariantach:
- bramy przesuwne
- bramy skrzydłowe rozwierane

Dobór właściwej bramy powinien bazować na miejscu jej montażu oraz na oczekiwaniach użytkownika, lecz nie można zapominać także o jej wyglądzie. Powinna zatem pasować do architektury budynku oraz do gustu kupującego.

W katalogach producentów ogrodzeń i bram ogrodzeniowych na 2021 rok znajduje się szeroka gama wzorów do wyboru. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, aby ogrodzenie domu stało się jego efektownym dopełnieniem zgodnie z najnowszymi trendami?

Modne bramy ogrodzeniowe 2021 – przegląd

Wśród najmodniejszych ogrodzeń w 2021 roku znajdują się nowoczesne bramy o poniższych konstrukcjach:

1. Bramy z blach pełnych
Bramy wjazdowe powstające z pełnych blach bez prześwitu pomiędzy panelami zapewniają maksymalny stopień prywatności. Powodują również, że ogrodzenie oferuje wysoki poziom ochrony przed intruzami, ponieważ wejście na pełne ogrodzenia jest utrudnione.

Panele, które używane są do wykonania bram i ogrodzeń z blach pełnych, są dostępne w różnych wysokościach paneli – najczęściej wybierane są wzory o panelach o wysokości 250 mm oraz 500 mm.

2. Bramy z blach perforowanych
Ogrodzenia z blach perforowanych to kolejny ukłon producentów w stronę nowoczesnego designu. Blachy poddawane perforacji wyróżniają się minimalistyczną formą i nadają ogrodzeniu interesujący wygląd oraz wysoki stopień bezpieczeństwa.

Perforacje mogą mieć kształt okrągłych otworów, otworów kwadratowych, znaków +, które dzięki powtarzalności wzoru tworzą proste, ale eleganckie przęsła ogrodzeniowe delikatnie przepuszczające światło.

Ciekawym rozwiązaniem wzorniczym jest również połączenie przęseł z blach perforowanych z blachami pełnymi lub z przęsłami panelowymi.

3. Bramy panelowe
W 2021 roku nadal bardzo modnym wyborem jest nowoczesna brama panelowa o poziomo ułożonych kształtownikach. Minimalistyczne ogrodzenia panelowe doskonale pasują zarówno do współczesnej, jak i tradycyjnej architektury, nadając otoczeniu świeży wygląd.

Nowoczesne bramy o konstrukcji panelowej dostępne są w wielu interesujących wzorach do wyboru, które różnią się pomiędzy sobą wysokością kształtowników oraz ich ułożeniem.

Najprostszy wariant to brama wjazdowa zbudowana z symetrycznie ułożonych paneli – brama składa się wtedy z kilku lub kilkunastu paneli z prześwitem. Inny wariant to brama zbudowana z paneli o różnej wysokości, które nadają całej konstrukcji interesujący wygląd. Panele mogą być układane naprzemiennie lub ich większe zagęszczenie może znajdować się w górnej lub dolnej części przęsła.

Kolejne ciekawe propozycje na 2021 rok to nowoczesna brama zbudowana z połączenia kształtowników oraz blach perforowanych oraz brama żaluzjowa z profilami ułożonymi pod kątem.

4. Bramy z pionowych kształtowników
Osobom, które doceniają nowoczesny design, do gustu mogą przypaść również bramy wykonane z pionowych kształtowników zamkniętych w górnej krawędzi prostym profilem poziomym. Dzięki temu brama nabiera minimalistycznego, eleganckiego wyglądu.

5. Bramy z geometrycznymi detalami
W końcu w 2021 roku trendem są bramy przyciągające uwagę swoimi geometrycznymi detalami. Producenci proponują wiele intrygujących konstrukcji do wyboru, które doskonale wpisują się w założenia aranżacyjne współczesnego budownictwa.

Do dyspozycji są między innymi bramy z pasami profili ułożonych w kształt litery X lub w kształt zamkniętego prostokąta, bramy z wcięciami w formie litery V umieszczonymi w górnej linii czy bramy z profilami wygiętymi w łuk. Interesująca propozycja to także bramy z przęsłami o asymetrycznych elementach, na przykład przypominających gałązki.

Jaki kolor bramy ogrodzeniowej wybrać?

Trendy nie omijają również kolorystyki bram wjazdowych na posesję. Wśród najczęściej wybieranych barw w 2021 roku znajdują się ciemna szarość oraz czerń. Najlepiej komponują się z nowoczesnymi przestrzeniami i stanowią neutralny wybór dla budynków o różnych kolorach elewacji, dachów i stolarki.

Aby uzyskać harmonijne połączenie, wielu producentów oferuje bramy wjazdowe, garażowe, ogrodzenia, balustrady i inne elementy w skoordynowanych barwach, co ułatwia ich dobór.

Ciekawą propozycją są także ogrodzenia drewnopodobne. Do ich wykonania stosowane są panele imitujące wygląd naturalnego drewna. Są one oferowane głównie jako ogrodzenia panelowe o poziomym ułożeniu paneli. Zastosowanie elementów drewnopodobnych powoduje, że ogrodzenie ma ciepły, ale nowoczesny wygląd. Nie wymagają one również specjalnej konserwacji jak naturalne drewno, dlatego są prostsze w eksploatacji.

Nowoczesna brama wjazdowa to brama inteligentna

Wybierając nowoczesne bramy wjazdowe, warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w systemy automatyki. Są one montowane zarówno do bram o konstrukcji przesuwnej, jak i tych skrzydłowych.

Automatyka bramy wjazdowej powoduje, że korzystanie z niej jest wygodne i bezpieczne. Po naciśnięciu na przycisk na pilocie brama otwiera się automatycznie, a następnie zamyka, dlatego wysiadanie z pojazdu nie jest konieczne.

Ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez niektórych producentów są słupki typu MultiBox, które montowane są przy bramie i furtce. Słupek tego typu zawiera skrzynkę pocztową, domofon albo wideodomofon i może prezentować numer domu.

Ile kosztuje nowoczesna brama ogrodzeniowa?

Przy zamawianiu konstrukcji jak nowoczesna brama cena zależna jest głównie od rodzaju, wielkości oraz materiałów wykorzystanych do jej produkcji. Koszt mogą podwyższać również zastosowane systemy automatyki.

Najczęściej cena nowoczesnej bramy wjazdowej wynosi od około 1500 do 8000 zł. Najlepiej zwrócić się do kilku producentów i sprzedawców, aby otrzymać indywidualną wycenę.

Podsumowanie

W 2021 roku królują bramy wjazdowe o prostej, minimalistycznej konstrukcji, które uzupełnione są o nowoczesne systemy automatyki. Dzięki temu otoczenie domu może wyglądać stylowo, a korzystanie z bramy staje się jeszcze wygodniejsze.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.