Popyt na mieszkania wciąż rośnie. Najwięcej buduje się w obecnie województwie Mazowieckim. W czołówce jest również Dolny Śląsk, gdzie rynek nieruchomości jest bardzo rozwinięty, a Wrocław jest miastem, gdzie można znaleźć jedne z najlepszych lokali.
Zakup nieruchomości w firmie deweloperskiej, zwłaszcza na Dolnym Śląsku, to same zalety. A oto najważniejsze z nich.
Przepisy prawa zostały skonstruowane tak, aby dbać o interesy każdej ze stron na każdym etapie. Umowa między przedsiębiorcą a kupującym zawiera przede wszystkim cenę, powierzchnię, terminy rozpoczęcia i zakończenia prac. Powinien się w niej znaleźć każdy ważny detal. Zarówno umowa właściwa, jak i przedwstępna, zawierana jest w formie notarialnej. Koszty notarialne i sądowe strony dzielą między sobą po równo.
Firma deweloperska ma obowiązek posiadać rachunek powierniczy prowadzony przez bank. Przyszły właściciel nieruchomości wpłaca pieniądze na ten rachunek. Deweloper ma możliwość wybrania rachunku powierniczego otwartego lub zamkniętego. Z pierwszego pieniądze będą mu wypłacane przez bank po ukończeniu kolejnych etapów budowy. Z drugiego natomiast otrzyma jednorazowo całą kwotę po podpisaniu aktu notarialnego przenoszącego prawo własności na nabywcę.
Kupując nieruchomość na rynku pierwotnym, można skorzystać z rządowego programu Mieszkanie Dla Młodych. Funkcjonuje on od kilku lat i pomaga młodym ludziom w zakupie swojego pierwszego mieszkania lub domu. Obejmuje przede wszystkim osoby do 35 roku życia. Pomoc polega na dofinansowaniu wkładu własnego i może wynosić od 10% dla singli i małżeństw bez dzieci, 15% dla rodziny z jednym dzieckiem, 20% przy dwójce dzieci, do 30% w przypadku trójki lub więcej dzieci.
Program MDM w połączeniu z rekordowo niskim oprocentowaniem kredytów hipotecznych zachęca do zakupu.
Kupując nowe mieszkanie otrzymujemy od firmy deweloperskiej gwarancję i rękojmię, dlatego wszelkie ewentualne niedociągnięcia zostaną przez nią poprawiane. Wielkim plusem jest również to, że mieszkanie w stanie surowym jest jak czyste płótno, lepiej dostosować je do własnych potrzeb i preferencji niż przerabiać stare, które pochłonie również mnóstwo funduszy na remont.
Poza tym mamy pewność, że jeszcze przez wiele lat nie będzie wymagało większych napraw, dlatego opłaty na fundusz remontowy są bardzo niskie. Niskie są również opłaty przy zawieraniu umowy, ponieważ kupujący pokrywa tylko koszty taksy notarialnej, natomiast nie musi płacić podatku od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 2% ceny transakcyjnej nieruchomości.
Dodatkową korzyścią jest to, że każda nieruchomość jest inwestycją na przyszłość. Mieszkanie, zwłaszcza nowe, to mądrze ulokowane pieniądze.
Jak widać, zakup nieruchomości na rynku pierwotnym to same korzyści. Wrocław może poszczycić się wciąż rosnącą ilością nowych mieszkań, na które zapotrzebowanie nieustannie się zwiększa. Dlatego podejmując decyzję o kupnie nieruchomości, warto skorzystać z usług firmy deweloperskiej i przez długie lata cieszyć się swoim własnym mieszkaniem.
Autor: artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Partner Capital
Artykuł partnera.