Wyprowadzkę na wieś zwykle kojarzymy z planem budowy własnego domu jednorodzinnego. Coraz częściej na taki krok decydują się jednak osoby, które chcą kupić mieszkanie od dewelopera. W okolicach dużych polskich miast nie brakuje inwestycji tego typu. Budzą one sporo kontrowersji, ponieważ można sobie zadać pytanie: czy zakup nowego mieszkania na wsi, z dala od miejskiej infrastruktury, ma jakikolwiek sens? Tak, ale trzeba sobie też zdawać sprawę z minusów tego rozwiązania.
Największym atutem nowego mieszkania na wsi bez wątpienia jest atrakcyjna cena, szczególnie w porównaniu do lokali położonych blisko centrum. Różnica może wynieść nawet 20-30%, co przy kwocie rzędu kilkuset tysięcy złotych działa na wyobraźnię.
Kolejny atut: czystsze powietrze. Zwraca na to uwagę coraz więcej osób, ponieważ smog stał się naprawdę poważnym problemem większości polskich miast.
Bliskość przyrody: tego argumentu nie można zbagatelizować. Wyprowadzkę na wieś zwykle planują osoby, które mają dość życia w zabetonowanym mieście i chcą zapewnić swoim dzieciom lepsze warunki do zabawy i odpoczynku.
Warto także zauważyć, że obecnie termin „wieś” może mieć zupełnie inne znaczenie. Często mówimy tutaj o terenach podmiejskich, która za kilkanaście lat mogą znaleźć się w granicach aglomeracji. Wówczas wartość nieruchomości znacząco wzrośnie. Z tego punktu widzenia zakup mieszkania na wsi może być mądrą inwestycją.
Podstawowym problemem jest zacofanie infrastrukturalne. Na wsi nie ma co liczyć na bezproblemowy dostęp do chodników, ścieżek rowerowych, oświetlenia ulic i całodobowych sklepów. Dla wielu osób może się to wiązać z przeżyciem prawdziwego szoku.
Dostęp do kultury, nauki i rozrywek. Nie ukrywajmy, że to bardzo duży minus wiejskiej lokalizacji. W praktyce wyprowadzka na wieś oznacza więc, że cała rodzina będzie musiała wielokrotnie w ciągu dnia korzystać z samochodu, by dojechać do miasta. Na dłuższą metę jest to uciążliwe.
Koszty. Często pomijany argument, z którego trzeba sobie zdawać sprawę. Wyprowadzka na wieś oznacza, że rodzina będzie ponosić większe wydatki na paliwo. Często konieczny będzie zakup drugiego samochodu. Codzienne dojazdy do pracy, stanie w korkach, strata czasu – to bywa frustrujące i może całkowicie przykryć atuty mieszkania na wsi.
Zakup nowego mieszkania na wsi ma więc zarówno sporo plusów, jak i minusów. Nie można jednoznacznie ocenić, czy to dobry pomysł. Najważniejsze jest to, aby nie ulegać wyłącznie magii atrakcyjnej ceny. Przed podjęciem decyzji trzeba rzetelnie określić swoje potrzeby i ustalić, na jakie kompromisy można sobie pozwolić.