Nowe kontra stare: jakie atuty mają mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego?

Jerzy Biernacki
19.02.2019

Ograniczony budżet, konieczność zaciągnięcia kredytu, specyficzna sytuacja życiowa – to główne przyczyny, dla których osoby zainteresowane nabyciem mieszkania muszą zdecydować, czy lepszym wyborem będzie dla nich lokal z rynku pierwotnego czy wtórnego. Oczywiście tańsze są mieszkania z drugiej ręki, ale cena zakupu nie jest (a przynajmniej nie powinna być) jedynym kryterium. W tym poradniku wymieniamy najważniejsze atuty nowych i starych mieszkań, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Nowe mieszkanie: lepiej dopasowane do oczekiwań młodszych nabywców

Bardzo ważnym atutem mieszkań z rynku pierwotnego jest to, że projektuje się je zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami współczesnych nabywców. Są to w większości młodzi ludzie, którzy mają dość sprecyzowaną wizję swojego wymarzonego mieszkania. Stawiają na nowoczesny design i funkcjonalność, czego na pewno nie otrzymają w lokalu oddanym do użytku kilkadziesiąt lat temu.

Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem nowego mieszkania są zastosowane technologie budowlane. Przekłada się to na koszty eksploatacji, zwłaszcza wydatki na ogrzewanie. Ma to duże znacznie dla młodych ludzi, którzy już i tak są przygnieceni kredytem hipotecznym i muszą szukać oszczędności w codziennym życiu.

Warto także wspomnieć o niższych kosztach utrzymania nowego mieszkania. Chodzi tutaj przede wszystkim o wysokość czynszu. Wiele nowych lokali to mieszkania bezczynszowe, zarządzane przez wspólnoty, co gwarantuje znacznie niższe wydatki niż w przypadku mieszkania spółdzielczego.

Stare wcale nie takie złe

Mieszkania z rynku wtórnego, poza oczywistym atutem, jakim jest znacznie niższa cena zakupu, mają także inne zalety przemawiające do wyobraźni nabywców. W pierwszej kolejności należy wymienić atrakcyjną lokalizację. Nie ma co ukrywać, że wiele nowych inwestycji deweloperskich powstaje na terenach słabo zurbanizowanych. Wiążą się z tym konkretne niedogodności, jak chociażby uzależnienie się od samochodu. Ten problem nie dotyczy mieszkań w starym budownictwie.

Atutem mieszkań z rynku wtórnego jest również otaczająca je infrastruktura. Z reguły takie nieruchomości są zlokalizowane w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, szkół, przedszkoli, przychodni i centrów handlowych. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, które stanowią dużą grupę nabywców mieszkań.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie