Niski czy wysoki blok? Które rozwiązanie bardziej odpowiada nabywcom mieszkań?

Piotr Kowalczyk
24.07.2019

Jednym z kryteriów wyboru mieszkania, czy to z rynku wtórnego, czy pierwotnego, jest kondygnacja, na którym znajduje się dany lokal. Zwykle większą popularnością cieszą się mieszkania położone wyżej, choć nabywcy zwracają również uwagę na wysokość samego bloku. Dlaczego ma to aż tak duże znaczenie? Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.

Blok z wielkiej płyty? Wolimy mieszkania na niskich kondygnacjach

Jest to dość charakterystyczne dla naszego rynku mieszkaniowego. Nabywcy decydujący się na zakup lokalu w bloku, a tym bardziej wieżowcu z wielkiej płyty, preferują mieszkania położone na pierwszym, drugim lub trzecim piętrze. Dlaczego? Powodów jest kilka:

  • Obawy o stan techniczny budynku – osoby przesadnie ostrożne nie chcą mieszkać na najwyższych kondygnacjach, bo boją się przestarzałej technologii;
  • Wysokie ryzyko awarii windy – jeśli w wieżowcu wciąż funkcjonuje winda starego typu, nabywcy nie chcą ryzykować, że raz na jakiś czas będą zmuszeni wchodzić na np. ósme piętro po schodach;

Wysoki blok to dużo mieszkań

Jest to kolejny argument przemawiający za tym, aby jednak poszukać mieszkania w kameralnej inwestycji, co zresztą jest wyraźnym trendem na polskim rynku deweloperskim. Firmy odchodzą od budowania mega osiedli, ponieważ zauważają, że ich klienci niespecjalnie są zainteresowani zamieszkaniem w takim miejscu.

Pokutuje – słuszną skądinąd – przekonanie, że im więcej mieszkań znajduje się w danym bloku, tym mniej komfortowe będzie życie w tej lokalizacji. Powodem jest oczywiście tłok, zarówno na klatkach schodowych, jak i w windzie czy wreszcie na parkingu.

Wysoki budynek ma jedną zaletę

Jest nią rzecz jasna widok z okien mieszkań położonych na najwyższych kondygnacjach. Może to być argument przemawiający za zakupem danego lokalu, o ile oczywiście ten widok jest atrakcyjny – jeśli okna wychodzą na pobliską fabrykę czy hipermarket, to potencjalnego nabywcy na pewno nie da się tym skusić.

Generalnie jest tak, że wysokie bloki przyciągają majętnych nabywców, szukających mieszkania w prestiżowej lokalizacji. Budynek mający kilkadziesiąt pięter prezentuje się bardzo efektownie, a ceny mieszczących się w nim lokali z reguły są wyższe, niż w niskich blokach położonych w tym samym rejonie.

Trzeba natomiast pamiętać, że takich nieruchomości nie ma wcale dużo. Powstają one w prestiżowych dzielnicach, a ich naturalną grupą docelową są osoby dysponujące naprawdę grubymi portfelami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie