Nierówności terenu w ogrodzie: jak je mądrze wykorzystać?

Remigisz Szulc
31.01.2022

Żadna działka budowlana nie jest idealnie równa, a już szczególnie po zakończeniu budowy domu. Do tego może jeszcze dojść naturalne uksztaltowanie terenu na działce, tak zwane kaskadowe. Większość inwestorów rozwiązuje ten problem w najprostszy możliwy sposób, czyli nawożąc ogromne ilości ziemi do wyrównania powierzchni działki pod przyszły ogród. Można do tego jednak podejść zupełnie inaczej i wręcz wykorzystać nierówności terenu. Kilka pomysłów znajdziesz w naszym poradniku.

Skalniaki

Skalniak to zawsze dobry wybór do ogrodu o nierównej powierzchni. Choć kojarzą się one ze stylem rodem z Rodzinnych Ogródków Działkowych, to współczesne skalniaki, przy odrobinie wyobraźni, mogą stanowić świetna ozdobę także minimalistycznych i ultranowoczesnych ogrodów.

Oczko wodne

Nie każdy je lubi, nie zawsze też mamy dość miejsca na stworzenie efektownego oczka wodnego, ale na pewno warto wziąć je pod uwagę na etapie aranżowania ogrodu z dużymi nierównościami terenu. Oczko pozwoli je optycznie zniwelować, stając się np. centralnym elementem ogrodowej kompozycji, pięknym zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy (dzięki podświetleniu).

Wyniesione rabaty

Rabaty kwiatowe i generalnie roślinne wcale nie muszą znajdować się na tym samym poziomie, co trawnik. Wręcz dobrze jest nieco je wynieść, dzięki czemu rośliny są lepiej wyeksponowane, a rabaty stają się o wiele ważniejszymi elementami aranżacji niż w gruncie rzeczy nudny trawnik.

Rośliny płożące

Jeśli chcesz optycznie zniwelować nierówności terenu, natomiast nie masz za bardzo pomysłu na ich wykorzystanie, to postaw właśnie na rośliny płożące. Są dużo efektowniejsze niż trawnik, nie wymagają przy tym pielęgnacji, koszenia, intensywnego nawadniania i w ciągu dosłownie kilku miesięcy powinny pokryć znaczną część ogrodu. Dzięki temu pofalowanie terenu nie będzie się aż tak rzucać w oczy.

Atrakcyjna aranżacja z wykorzystaniem kostki betonowej

Na koniec warto zlecić wykonanie projektu zagospodarowania terenu wokół domu z wykorzystaniem kostki betonowej. Naturalne nierówności stwarzają ogromne możliwości aranżacyjne w zakresie np. poprowadzenia ścieżek, wykonania schodków czy murków oporowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.