Nieoczywiste powody, dla których warto sprzedać mieszkanie

Maciej Piwowski
15.09.2020

Sprzedaż mieszkania jest bardzo trudną decyzją, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą kwestie sentymentalne. Najczęściej decydujemy się na ten krok z powodu problemów finansowych czy po prostu chęci przeprowadzenia się do innej, większej i atrakcyjniejszej nieruchomości. Bywa jednak, że motywacja sprzedających jest zgoła inna i w grę wchodzą powody, o których nabywca nie ma pojęcia. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Uciążliwe sąsiedztwo

Sąsiedzi potrafią być na tyle uciążliwi, właściciele mieszkania nie widzą innej możliwości, niż po prostu zmiana miejsca zamieszkania. To oczywiście będzie spory problem dla nabywców, którzy nie mają fizycznej możliwości zorientowania się, jacy sąsiedzi mieszkają w tej samej klatce i jakich metod używają, by uprzykrzyć innym życie.

Planowana uciążliwa inwestycja w okolicy

Może się zdarzyć, że właściciele mieszkania przypadkiem dowiadują się o planowanej inwestycji, która będzie mieć bardzo negatywny wpływ na jakość życia w danym miejscu. Dobrym przykładem będzie tutaj jakaś nowa arteria czy chociażby zakład przetwórczy. Jest to dobry moment, aby sprzedać mieszkanie, zanim jego wartość drastycznie spadnie.

Brak rozwoju dzielnicy

Motywacją do zmiany miejsca zamieszkania może być to, że dane osiedle nie stwarza warunków do komfortowego życia. Przykładowo: nie ma na nim przedszkola, żłobka, jest bardzo skromny wybór sklepów, nie planuje się budowy ścieżek rowerowych, a tereny zielone bez skrupułów przeznacza pod zabudowę mieszkalną.

Zła jakość powietrza

Powód, na który nie każdy zwróci uwagę, a przecież mają bardzo duży wpływ zarówno na komfort życia, jak i zdrowie mieszkańców. Jeśli jakość powietrza na danym osiedlu jest skandalicznie niska, chociażby z powodu okolicznych domów jednorodzinnych ogrzewanych byle czym, to jest to dobry argument, by jednak się wyprowadzić.

Pogarszający się stan techniczny budynku

Właściciele mieszkania mogą mieć wiedzę na temat wad budynku, które w najbliższym czasie będą wymagać pilnego usunięcia – a to oczywiście słono kosztuje. W grę będzie wówczas wchodzić nawet zapożyczenie się wspólnoty mieszkaniowej, a tym samym podwyższenie opłat dla mieszkańców. Aby tego uniknąć właściciele mogą chcieć szybko sprzedać nieruchomość i przerzucić ten problem na nabywcę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.