Nie zapominaj o suficie w swoim mieszkaniu!

Maciej Piwowski
28.10.2015

Fakt, że sufit zajmuje w naszym mieszkaniu taką samą powierzchnię co podłoga, nie skłania nas zazwyczaj do poświęcenia większej uwagi na jego ciekawą adaptację. A szkoda, bowiem podobnie jak w przypadku wyboru materiału podłogowego, powinniśmy poświęcić więcej czasu na wybór materiału, jakim zostanie pokryty sufit

Większość z nas przyzwyczajona wyłącznie do białej farby zapomina lub nie dostrzega faktu, że górna powierzchnia może przybrać o wiele ciekawszy wygląd. A wszystko za sprawą użycia odpowiednich materiałów.

Efektowna aranżacja sufitu w naszym mieszkaniu

Efektowną aranżację sufitu możemy otrzymać za sprawą wykorzystania wielu materiałów, takich jak:

  • Belki – belkowanie zdecydowanie jest pomysłem cieszącym się coraz większym zainteresowaniem. Szczególnie we wnętrzach, w których dominuje styl skandynawski lub rustykalny. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na pomalowanie ich czy zostawimy w kolorze neutralnym będziemy mieli pewność, że nadadzą naszemu sufitu „tradycyjnego” charakteru. Dodatkowo mogą pojawić się na nich inne elementy dekoracyjne – wzory wykonane przy użyciu zwykłej farby za pomocą szablonu.
  • Sztukaterie – dekoracja, która niewątpliwe nie została jeszcze doceniona, a powinna - szczególnie przez osoby preferujące styl „królewski” i „dworkowy”. Szczęściarzami są posiadacze oryginalnych – autentycznych sztukaterii, które zachowały się w niektórych starych kamienicach czy dworkach. Ale właściciele nowych nieruchomości mogą również przyozdobić sobie w takich sposób sufit za sprawą odpowiednich listew, gzymsów czy kasetonu.
  • Tapeta – kojarzona przede wszystkim z dekorowaniem powierzchni ścian z powodzeniem może być wykorzystywana na sufitach. Jest to również rozwiązanie rzadko jeszcze praktykowane przez właścicieli nieruchomości.

Niezależnie od tego, na jaki wariant dekoracyjny się ostatecznie zdecydujemy pamiętamy o tym, aby wcześniej przygotować powierzchnię sufitów. A mianowicie nadać jej gładkości poprzez wypełnienie pęknięć, rys i ubytków. Materiałem budowlanym, który poradzi sobie z usunięciem wszystkich niedoskonałości, są gładzie szpachlowe lub gips szpachlowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.