Nie możesz znaleźć najemcy mieszkania? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Antoni Kwapisz
01.02.2022

Wynajmowanie mieszkania jest popularnym sposobem na uzyskiwanie dochodu pasywnego, a pisząc prościej – na zarabianie na nieruchomości. Wiele osób w ostatnich latach kupiło mieszkanie na kredyt licząc na to, że czynsz płacony przez lokatora będzie pokrywać ratę, a sama nieruchomość będzie systematycznie zyskiwać na wartości w formie lokaty kapitału. Problem zaczyna się w momencie, gdy przez długi czas nie udaje się znaleźć najemcy. Co wtedy robić? Kilka pomysłów znajdziesz w naszym poradniku.

Rozważ obniżenie czynszu

Takie rozwiązanie nasuwa się samo, ale pamiętaj, że jest to opcja ostateczna. Obniżenie czynszu może zasugerować osobom od pewnego czasu obserwującym ofertę wynajmu, że z mieszkaniem jest coś nie tak. Dlatego zacznij rozważać ten scenariusz dopiero w momencie, gdy naprawdę masz już nóż na gardle i nie możesz sobie dłużej pozwolić na to, aby mieszkanie stało puste.

Skieruj ofertę do odpowiedniego lokatora

Być może Twoje problemy ze znalezieniem najemcy wynikają z tego, że kierujesz ofertę wynajmu do nieodpowiedniej grupy docelowej? Spójrz: mając małe mieszkanie w ścisłym centrum miasta korzystniej jest zaoferować je studentom niż młodemu małżeństwu z dzieckiem. Z kolei mieszkanie w spokojnej dzielnicy, blisko terenów zielonych, ale z dala od hałaśliwego centrum bardziej zainteresuje seniora niż młodego singla.

Przemyśl opcję zmiany przeznaczenia mieszkania

Chodzi o to, że mieszkanie można wynająć nie tylko osobom szukającym dachu nad głową, ale też np. firmie. Sprawdź, czy w okolicy nie działają jakieś duże zakłady pracy, które byłyby zainteresowane wynajęciem mieszkania dla pracowników ze Wschodu czy managerów przyjeżdżających z innych miast. Ciekawą opcją może też być wynajęcie mieszkania na cele biurowe – jest mnóstwo jednoosobowych działalności gospodarczych, które szukają małych lokali w dobrej lokalizacji i w atrakcyjnej cenie.

Może wynajem krótkoterminowy?

To także dobry pomysł, który warto rozważyć pod warunkiem, że możesz się nieco bardziej zaangażować w eksploatację mieszkania. Wynajem krótkoterminowy, na przykład na cele turystyczne czy biznesowe, potrafi przynieść znacznie większe zyski niż długoterminowy. Wymaga natomiast tego, aby regularnie przyjeżdżać do mieszkania, sprzątać je po gościach, wymieniać pościel etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.