Truskawki to jedna z najbardziej popularnych w Polsce upraw – zarówno na niewielką skalę prywatną, jak i przemysłową. Nie powinno to dziwić. Warunki klimatyczne w naszym kraju sprawiają, że jest to wprost idealne miejsce do uprawy tych pysznych owoców. Do uprawy zachęca również pojemny rynek zbytu w Polsce – truskawki i wszelkiego rodzaju przetwory z nich kupujemy bardzo chętnie. Jednak żadna uprawa na większą skalę nie może się udać bez stosowanie odpowiednich nawozów. W dzisiejszych czasach ceni się przede wszystkim owoce z upraw ekologicznych. Co należy wiedzieć o nawozach, które mogą być stosowane w takich uprawach – ile kosztują i jak należy ich używać?
Większość uprawnych odmian truskawek wymagają średnio żyznej, próchniczej gleby, o określonej przepuszczalności powietrza i lekko kwaśnym odczynie pH. W naszym kraju jednak dominują gleby o nieco innym charakterze, a obszarów optymalnych dla uprawy truskawek jest zdecydowanie za mało. Warto pamiętać również o tym, że współczesne, nastawione na maksymalnie wysokie plony rolnictwo prowadzić musi do powolnego, ale jednak nieuniknionego procesu stopniowego pogarszania jakości gleb każdego rodzaju. Dlatego też nawożenie prędzej, czy później jest nieodzowne i nie da się go uniknąć.
W uprawach polowych truskawki nawozi się przede wszystkim wczesną wiosną, jednak dokładny termin zależny jest od warunków pogodowych. Ważne jest, żeby rozpocząć nawożenie, kiedy nie ma już ryzyka wystąpienia silnych mrozów, tuż przed okresem wegetacji roślin. Kolejny moment, w którym nawozi się truskawki, następuje po zakończeniu zbiorów. Według opinii wielu rolników nawożenie w tym okresie ma decydujący wpływ na wielkość plonów w kolejnym roku. W niektórych przypadkach truskawki nawozić można również w okresie wegetacji – kiedy rośliny są w pełni wykształcone. Stosuje się w tym celu nawozy dolistne. W uprawach pod osłoną stosuje się nawożenie w procesie fertylacji, w którym nawóz mieszany jest z wodą służącą do podlewania truskawek. Nawożenie w taki sposób może być stosowane przez cały rok, w zależności od zmieniającego się zapotrzebowania roślin na składniki odżywcze. W uprawach na terenie Unii Europejskiej stosuje się dopuszczone nawozy konwencjonalne, a także nawozy ekologiczne, przy czym ich stosowanie zależne jest przede wszystkim od rodzaju uprawy.
Przede wszystkim należy wyjaśnić to, czym właściwie są nawozy ekologiczne do truskawek. Termin ten określać może dwie rzeczy. Po pierwsze są to nawozy naturalne, które wytwarzane są w procesach, które nie szkodzą środowisku naturalnemu. Nawozy takie wytwarzane są z materii organicznej, która pochodzi z przetwarzania kompostu, obornika i innych. Podstawowym nawozem tego rodzaju jest zwykły kompost, który często używany jest w uprawach przydomowych i amatorskich. W praktyce pozwala on na dostarczenie roślinom większości potrzebnych substancji odżywczych oraz na realne podniesienie plonów. Jednak użycie nawozów przygotowanych w domowych warunkach powoduje, że nie mamy żadnej kontroli nad zawartością w glebie składników odżywczych, a więc zapewnienie optymalnych dla danej odmiany warunków raczej nie będzie możliwe.
Nawozy organiczne do truskawek to również nawozy certyfikowane, które wytwarzane są przez poddawanie składników organicznych i nieorganicznych, z których powstają, kontrolowanym procesom technologicznym. Efektem tych procesów jest zawsze preparat, który spełnia dwa, najważniejsze warunki:
- powstaje w sposób przyjazny dla środowiska,
- zawiera określone proporcje poszczególnych składników odżywczych.
W praktyce więc nawozy tego rodzaju mają wszystkie zalety nawozów wcześniej opisanych, ale różnią się od nich tym, że dokładnie wiadomo, jakie składniki odżywcze i mineralne się w nich znajdują i w jakich ilościach. Dzięki temu rolnik może z łatwością dostosować nawożenie do potrzeb uprawianej odmiany truskawek, czy bieżącego zapotrzebowania.
Na nawozy ekologiczne warto postawić z wielu powodów. Jednym z najważniejszych jest możliwość uzyskania dzięki nim truskawek ekologicznych. Owoce z tego rodzaju upraw są dziś o wiele bardziej cenione przez kupujących niż standardowe. Dla rolnika oznacza to przede wszystkim o wiele większy zysk i znacznie większe możliwości sprzedaży. Trzeba natomiast koniecznie wiedzieć, że stosowanie nawozów ekologicznych to w tym przypadku nie wszystko. Konieczne jest również przestawienie się również na środki ochrony roślin tego rodzaju. Innym powodem, dla którego warto postawić na takie nawozy, jest to, że są one bezpieczne dla środowiska naturalnego. Preparaty tego rodzaju nie zanieczyszczają z czasem gleby i wód gruntowych i nie przyczyniają się długoterminowo do zatrucia żyjących na danym obszarze organizmów.
Nawóz naturalny do truskawek stosuje się zasadniczo podobnie jak innego rodzaju nawozy. Używany jest w dwóch głównych terminach – na wiosnę, przed okresem wegetacji roślin i po ostatnich zbiorach. Ustalenie konkretnego momentu nawożenia, który będzie optymalny w przypadku danego preparatu, powinno zależeć przede wszystkim od wskazań producenta, choć oczywiście doświadczenie ma w tym przypadku również duże znaczenie. W przypadku preparatów rozpuszczanych w wodzie nawożenie może odbywać się przez cały rok. Dużą zaletą stosowania nawozów tego rodzaju jest również to, że dość trudno jest przy ich pomocy przenawozić truskawki, a zastosowanie dawki nieco większej od zalecanej, zazwyczaj nie szkodzi roślinom.
Ceny ekologicznych nawozów do roślin kształtują się właściwie podobnie jak ceny nawozów syntetycznych. Są przy tym dość mocno zróżnicowane i zależne głównie od marki. Warto w tym kontekście pamiętać jednak o tym, że decydując się na nawozy organiczne do truskawek, zyskuje się znacznie więcej, niż tylko zdrowe rośliny i wysoki plon. Ważny, zyskiem są również owoce wolne od dodatków chemicznych, które konsumenci cenią dziś o wiele bardziej, od truskawek uprawianych w sposób nieekologiczny.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Natureum, oferującym naturalne nawozy do roślin.
Artykuł partnera.