Napęd do bramy przesuwnej – jak wybrać?

Mariusz Siwko
06.04.2021

Automatyczna brama przesuwna jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które m.in. zwalnia nas z obowiązku każdorazowego wysiadania z samochodu, aby wjechać na teren posesji lub z niej wyjechać. Aby jednak system działał sprawnie i bezawaryjnie konieczne jest prawidłowe dobranie napędu do bramy przesuwnej. Na co należy tutaj zwrócić szczególną uwagę? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Ciężar bramy

Napęd zawsze dobieramy pod kątem ciężaru bramy wjazdowej. Jeśli zbagatelizujesz ten parametr, to automat może w ogóle nie zadziałać lub bardzo szybko ulec awarii. Z kolei zbyt mocny napęd będzie przesadnie drogi w zakupie. Pamiętaj przy tym, aby nigdy nie dobierać automatu „na styk”. Wskazane jest zostawienie około 20% zapasu mocy z myślą o sezonie zimowym, kiedy to napęd może mieć do wykonania większą pracę z uwagi na oblodzenie czy zaśnieżenie bramy.

Dopuszczalna liczba cykli na dobę

Każdy automat dostępny na rynku ma pewne ograniczenia w zakresie liczby cykli pracy, jakie może wykonać w ciągu doby. Trzeba więc przewidzieć, jak często zamierzamy korzystać z bramy wjazdowej w ciągu dnia. Jeśli mamy dwa samochody, to wiadomo, że brama będzie otwierana minimum 4 razy na dobę, ale w praktyce takich cykli będzie więcej (wizyty gości, awaryjne wyjazdy etc.). Warto więc tutaj wybrać automat do użytku domowego, który jest w stanie wykonać do około 50 cykli pracy na dobę.

Dodatkowe funkcje

Warto sprawdzić, czy automat, którym się interesujemy, posiada bardzo przydatne na co dzień funkcje dodatkowe – na przykład możliwość uchylenia bramy (funkcja furtki) w celu wpuszczenia gości czy wyjścia poza posesję na spacer, wyjechania rowerem etc. Dobre napędy oferują dziś szereg najróżniejszych funkcji, jak oszczędzanie energii, awaryjne otwieranie, cicha praca, automatyczne wykrywanie przeszkody itd.

Wyposażenie

Sam napęd to jeszcze nie wszystko. Warto znaleźć ofertę sprzedaży kompletnego zestawu potrzebnego do montażu systemu. Składa się on z automatu bramowego, okablowania, listwy zębatej mocowanej do bramy, lampy ostrzegawczej oraz czujników. Zakup takiego zestawu z reguły jest bardziej opłacalny, a przy okazji mamy pewność, że wszystkie elementy będą ze sobą kompatybilne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.