Najważniejsze kryteria wyboru umywalki

Remigisz Szulc
10.02.2016

W starszym budownictwie wciąż można spotkać się ze zjawiskiem braku umywalki w łazience, ze względu na mikroskopijne rozmiary tych pomieszczeń. Dzisiaj mało kto wyobraża sobie łazienkę bez umywalki, a także bez dużego lustra wiszącego tuż nad nią.

W starszym budownictwie wciąż można spotkać się ze zjawiskiem braku umywalki w łazience, ze względu na mikroskopijne rozmiary tych pomieszczeń. Dzisiaj mało kto wyobraża sobie łazienkę bez umywalki, a także bez dużego lustra wiszącego tuż nad nią. Na szczęście współczesne umywalki mają różne kształty, rozmiary a także sposoby montażu i dlatego można je bez przeszkód dopasować do każdego wnętrza. Ze względu na tak duży wybór umywalek, warto wiedzieć na co szczególnie zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Sposób montażu

W zasadzie każdy sklep dzieli umywalki na kategorie według sposobu ich montażu. Przykładowo sklep TaniaLazienka https://tanialazienka.com/pl/c/Umywalki/36 oferuje aż 5 rodzajów umywalek: nablatowe, narożne, stojące, wiszące i wpuszczane w blat. Do tego zestawu należy jeszcze dołączyć umywalki sprzedawane w komplecie z szafką, do której najczęściej można także dokupić szafki wiszące. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne zwłaszcza w niewielkich łazienkach, gdzie liczy się sprytne wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni. W szafce pod umywalką można trzymać kosmetyki lub środki czystości. Równie praktyczne są umywalki nablatowe lub wpuszczane w blat. Na blacie można ustawić kosmetyki i dekoracje, zaś pod blatem umieścić półki, szuflady, drążki na ręczniki lub postawić kosz na śmieci. Wybór między umywalką nablatową a wpuszczaną w blat zależy w zasadzie od gustu. Ponieważ jednak misy na blacie są bardzo wyeksponowane, lepiej prezentują się w dużych i przestronnych łazienkach. Umywalki wpuszczane w blat są bardziej dyskretne i praktyczniejsze, gdyż łatwiej je utrzymać w czystości.

Wymiary i kształt

Wymiary umywalki określane są pod względem jej szerokości oraz odległości między ścianą a przednią krawędzią. Najczęściej szerokość umywalek kształtuje się między 40 a 100 cm, zaś odległość od ściany od 40 do około 50 cm. Oczywiście im większa jest łazienka, tym na większą umywalkę można sobie pozwolić i tym samym mieć więcej możliwości jej wykorzystania. Jeśli ma ona służyć nie tylko do podstawowych zabiegów higienicznych, ale również np. do namaczania prania czy samego prania ręcznego, warto także zwrócić uwagę na jej głębokość oraz zadbać o wygodną baterię np. z obrotową wylewką.

Kształt umywalki należy dobrać według indywidualnych upodobań. Jednak należy pamiętać, że umywalki owalne dużo łatwiej czyścić niż umywalki z licznymi zagięciami i wgłębieniami. Umywalki szafkowe mają najczęściej prostokątny, lekko zaokrąglony kształt, umywalki nablatowe lepiej wybierać o lekkiej bryle, z kolei umywalki wpuszczane w blat powinny mieć szerszy rant, chroniący blat przed zalaniem.

Dla osób ceniących oryginalność i piękny design, producenci coraz częściej proponują umywalki w innych kolorach niż tradycyjny biały, a także wykonane z innych niż ceramika materiałów np. ze szkła, marmuru, drewna, kompozytów czy stali nierdzewnej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie