Najnowszy raport na temat budowy domów w Polsce w 2017 roku

Remigisz Szulc
06.10.2017

31 lipca 2017 roku zakończyła się internetowa ankieta firma TECH Sterowniki na temat budowy domów w Polsce przez osoby prywatne. Analizie poddano takie aspekty jak technologia budowy domu, wybór i montaż instalacji grzewczej czy wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań do ograniczenia w przyszłości zużycia energii. Szczegółowe wyniki badania są udostępnione za darmo w raporcie znajdującym się na stronie TECH Sterowniki.

Jaki domy powstają w Polsce?

Pierwsze pytania w internetowej ankiecie dotyczyły typów budowanych domów, ich metrażu oraz sposobu zagospodarowania przestrzeni. Z udzielonych odpowiedzi wynika, że w zdecydowanej większości badani preferują domy jednorodzinne (89,6% badanych). Wśród nich najwięcej powstaje domów parterowych z użytkowym poddaszem, na które wskazało 65,3% badanych, a głównym wybieranym materiałem do budowy domu okazały się bloczki betonu komórkowego. Aż 66,6% badanych zrezygnowała z podpiwniczenia budynku, ale aż 88,1% ankietowanych chce wybudować garaż, w tym 55,1% jako integralną część domu.

Polacy chcą być na swoim, ale ograniczają ich finanse

W badaniu analizie poddano również czynniki, które wpłynęły na rozpoczęcie inwestycji. Aż 70% respondentów przyznało, że chęć przeprowadzki na swoje była impulsem do tego, by rozpocząć inwestycję. Na uciążliwość mieszkania w bloku wskazały 103 osoby, a chęć przeprowadzki z dala od zgiełku miasta zadeklarowało 95 osób. Z kolei największym wyzwaniem w trakcie budowy domu dla 56% badanych okazały się kwestie finansowe.

Gaz i węgiel, ale przy wsparciu OZE

Dalsza część badania dotyczyła planowanej instalacji grzewczej w budynku. Największa liczba ankietowanych zadeklarowała chęć montażu kotła gazowego w swoim domu (36,3%), nieco mniej kotła węglowego (34,7%). Aż 78,8% ankietowanych, chce wesprzeć tradycyjny system ogrzewania odnawialnymi źródłami energii. Najpopularniejsze wśród nich okazały się systemy wykorzystujące energię słoneczną. W pierwszej kolejności ankietowani wskazywali na chęć montażu kolektorów słonecznych (174 osoby) oraz paneli fotowoltaicznych (139 osób). Badanie wykazało porównywalną liczbę osób, które chcą wydać na instalację grzewczą kwotę w granicach 20-30 tys. zł (32,7%), a tymi, którzy chcą wydać 10-20 tys. zł (32,3%).

Nowe technologie pomogą ograniczyć straty ciepła

Dobrze zaplanowana i prowadzona inwestycja to nie tylko niskie koszty budowy, czy szybkość wykonania prac, ale także niskie koszty eksploatacji domu w przyszłości. W pytaniu wielokrotnego wyboru aż 82,5% badanych przyznała, że chce zamontować w swoim budynku mieszkalnym sterowniki do zarządzania ogrzewaniem, by ograniczyć straty ciepła i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Trzy rozwiązania, które najchętniej wykorzystywaliby ankietowani to regulatory pokojowe, sterowniki do ogrzewania podłogowego oraz sterowniki do kotła.

Cały raport z badania jest dostępny do pobrania na stronie: http://www.techsterowniki.pl/blog/budowa-domu-2017-raport-ankiety-pobrania/ .

O badaniu

W internetowej ankiecie firmy TECH Sterowniki udział wzięły 452 osoby z różnych województw. 84,1% wszystkich badanych stanowili mężczyźni, 74,6% ogółu to osoby w wieku 20-40 lat. 65,7% badanych pracuje na etacie, a 22,3%, prowadzi własną firmę. Ankieta była połączona z konkursem, a jego zwycięzca otrzymał nowoczesny regulator pokojowy ST-292 z czujnikiem temperatury podłogi.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie