Niekiedy można spotkać się ze stwierdzeniem, że w kuchni rozmawia się najlepiej. Przy kuchennym stole, przy kubku gorącej herbaty, przy akompaniamencie gotującej się zupy od lat toczą się zarówno niezobowiązujące pogawędki, jak też poważniejsze zwierzenia. We współczesnych mieszkaniach i domach kuchnia coraz rzadziej jest osobnym, zamkniętym pomieszczeniem, a staje się częścią otwartej przestrzeni wypoczynkowej. Jak w związku z tym zmieniają się trendy w wystroju kuchni?
Elegancki minimalizm
Kuchnia, która łączy się z salonem, musi w naturalny sposób komponować się z jego atmosferą i stylem. Swego rodzaju łącznikiem lub – inaczej patrząc – granicą pomiędzy przestrzenią pokoju a kuchnią jest wyspa kuchenna, w którą często wbudowany jest zlew i płyta indukcyjna. Przy blacie wyspy możemy ustawić wysokie krzesła barowe, dzięki czemu łączenie gotowania z rozmową staje się jeszcze łatwiejsze. Oprócz wyspy, która stanowi pewne urozmaicenie kuchennej przestrzeni, mamy coraz częściej do czynienia z bardzo minimalistycznym wyposażeniem: znikają kolorowe kubki i rondelki pozawieszane na haczykach nad blatem, zamiast tego pojawiają się jednolite, wysoko zabudowane szafki z efektownym oświetleniem. Całość tworzy efekt harmonijnego ładu i nienagannego porządku.
Drewno, czerń i biel czy żywe kolory?
Kolorystyka mebli kuchennych jest dziś niezwykle zróżnicowana – właściwie nie da się wyróżnić jednego, najmodniejszego odcienia sezonu. W nowoczesnych wnętrzach spotykamy często gustowne połączenie czerni i bieli lub samą biel. Efektownie prezentuje się również zabudowa kuchenna z naturalnego drewna, które nadaje całości ciepły, przyjazny klimat, a równocześnie prezentuje się elegancko i ponadczasowo. Jednak równie dobrze możemy zdecydować się na żywsze barwy, jak czerwień, amarant, turkus czy limonkę, które dodadzą kuchni niebanalnego, wyrazistego charakteru. Najważniejsze jest dopasowanie kolorów do reszty pomieszczenia i do własnych upodobań.
Płytki czy tapeta?
Jeżeli chcemy stworzyć kuchnię, która „mówi” do nas obrazami i różnorodnością barw, ciekawym rozwiązaniem wydaje się tapeta winylowa, przedstawiająca np. soczyste owoce, chrupkie pieczywo czy parującą kawę – tak realistyczną, że aż czujemy jej aromat w powietrzu. O wiele bardziej klasyczną opcją, choć również niepozbawioną wyrazu, są płytki ceramiczne. Oprócz kolorów, możemy w tym przypadku zaszaleć z teksturą. Wiele firm oferuje obecnie szeroki wybór płytek przypominających drewno, cegłę czy marmur, ozdobionych bardziej wyszukanymi i egzotycznymi lub spokojnymi, minimalistycznymi wzorami (duży wybór polskich i zagranicznych producentów tego rodzaju płytek znajdziemy m.in. na http://www.paste-group.pl/nasza-oferta). Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się także płytki z trójwymiarowym wzorem, który urozmaica wnętrze i czyni je bardziej oryginalnym, nawet jeżeli zastosujemy stonowaną, monochromatyczną kolorystykę.
Artykuł partnera.