Najlepsze obuwie robocze na każdą porę roku – czy istnieją uniwersalne modele?

Maciej Piwowski
25.03.2020

Wybór obuwia roboczego jest bardzo istotny w każdej branży. Specyficzne warunki powodują, że potrzebne jest profesjonalne obuwie o określonych cechach, posiadające odpowiednią podeszwę, czy też dodatkowe wzmocnienia albo wodoodporną strukturę. W dzisiejszym poradniku zastanowimy się czy istnieją uniwersalne modele obuwia, które sprawdzą się na każdą porę roku.

Trzewiki robocze – buty do zadań specjalnych

Jednym z rodzajów męskiego obuwia roboczego są trzewiki i one nadają się na każdą porę roku. W okresie, kiedy robi się chłodno wystarczy zdecydować się na trzewiki ocieplane. Najbardziej uniwersalne są jednak modele wykonane ze skóry, które zapewniają komfort termiczny zarówno latem, jak i zimą. Przede wszystkim skóra naturalna zapewnia przepuszczalność powietrza, a jednocześnie może utrzymywać ciepło. Skórzane trzewiki to uniwersalne męskie obuwie robocze dla służb mundurowych. Od lat są nieodłączną częścią stroju z mundurem w roli głównej. Chętnie korzysta z nich zarówno wojsko, policja, straż graniczna, straż więzienna, jak i miejska. Trzewiki mogą być określane mianem butów do zadań specjalnych, gdyż spełniają wszystkie wymagania. Poza solidną cholewką z oddychającego materiału posiadają także wzmocnioną podeszwę. Nie muszą być również bardzo ciężkie, jeśli zamiast podnoska metalowego wybierze się kompozytowy.

Gumowce – nie tylko na deszczową pogodę

Kolejne obuwie, które sprawdzi się na każdą porę roku to gumowce, wszak zawsze zdarza się deszczowa pogoda. Jednak to obuwie, które będzie miało zastosowanie również w naturalnie grząskim terenie, gdzie inne obuwie się nie nadaje. Przede wszystkim mają bardzo wysoką cholewkę, a do tego wykonane są z wodoodpornych tworzyw sztucznych. Świetnie nadają się również na zimę. Można je docieplić dodatkowo, stosując filcowe wkłady. Warto zwrócić uwagę na fakt, że gumowce świetnie nadają się również do użytku w przetwórstwach żywności czy chłodniach. Mają antypoślizgową podeszwę, a dodatkowo mogą być wykonane z tworzywa dopuszczonego do kontaktu z żywnością i odpornego na oleje i substancje chemiczne. Tworzywo EVA wykazuje większą niż klasyczna guma odporność na niską temperaturę, nawet do minus 50 stopni.

Klapki robocze – męskie obuwie robocze idealne do użytku wewnętrznego w wielu branżach

Na każdą porę roku sprawdzą się również klapki robocze, wystarczy użytkować je wewnątrz zakładów pracy. Świetnie sprawdzą się zarówno na produkcji, jak i w przychodniach czy szpitalach. Można wybrać modele wykonane z miękkiego tworzywa EVA, które nie powoduje podrażnień skóry, a jednocześnie zapobiega jej obtarciom. Doskonale nadają się do pracy, gdzie w ciągu zmiany trzeba pokonywać duże odległości. Można również postawić na drewniaki, które mają dodatkowo profil ortopedyczny. Najważniejsze znaczenie ma perforowana cholewka, dzięki której wilgoć może być doskonale odprowadzana.

Półbuty ESD – całoroczna ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi

Jeśli szukasz męskiego obuwia roboczego, które sprawdzi się o każdej porze roku to z pewnością będzie to obuwie ESD. Najczęściej występuje w fasonie półbutów. Zjawisko elektrostatyczności może być niebezpieczne, zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie znajduje się wyspecjalizowana aparatura. Dlatego właśnie w takich miejscach nigdy nie można rezygnować z obuwia, które chroni przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Powinno posiadać wzmocnioną podeszwę, odporną na wysoką temperaturę, która towarzyszy takim zjawiskom. Ponadto musi posiadać wkładkę absorbującą wstrząsy. Stosowanie obuwia ESD w połączeniu z matami antystatycznymi gwarantuje bezpieczeństwo pracy, a także niweluje ilość strat związanych z niewidocznymi, ale szkodliwymi wyładowaniami, np. takimi o wartości 30 V.

Obuwie robocze na każdą porę roku to zdecydowanie takie, które dopasowane jest do specyficznych warunków pracy, ale również to, które można doposażyć w ocieplacz i sprawić, że sprawdzi się również w niższej temperaturze. Szeroki wybór sprawia, że każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla swoich pracowników i do danego zakładu pracy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.