Najgorsze okresy w roku na sprzedaż mieszkania

Remigisz Szulc
13.11.2020

Decyzja o sprzedaży mieszkania nigdy nie jest łatwa, zwłaszcza dla osób, które spędziły w nim wiele szczęśliwych lat. Bywa jednak, że to najlepszy możliwy krok (ucieczka od długów, zainwestowanie w nową, większą nieruchomość etc.). Sprzedaż mieszkania trzeba jednak dobrze zaplanować, aby z jednej strony uzyskać jak najwyższą cenę, a z drugiej nie „bujać się” z tym przez wiele miesięcy. Bardzo dobrą praktyką jest niewystawianie mieszkania w kilku najtrudniejszych dla rynku nieruchomości okresach w roku. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Przed świętami

Tutaj obowiązuje dokładnie taka sama zasada, jak w każdej innej branży, która nie ma bezpośredniego związku ze świętami – czy to Bożego Narodzenia, czy Wielkiejnocy. W tym okresie mało kto myśli o zakupie nieruchomości. Wiąże się to z ogromnym wydatkiem, a tych i tak w tym okresie nie brakuje. Poza tym osoby, które planowały zakup nieruchomości, chciały się do niej wprowadzić już na święta, dlatego finalizowały transakcje w październiku/listopadzie. Teraz ze sprzedażą trzeba więc trochę poczekać.

W wakacje

Wakacje nie są dobrym okresem na szukanie nabywcy nieruchomości. Nie dość, że większa część Polaków jest na urlopach, to jeszcze wyjazdy wakacyjne solidnie drenują nasze portfele. Sprzedaż należy więc finalizować na co najmniej kilka tygodni przed wakacjami. Idealnym momentem jest wiosna, kiedy to po długiej zimie optymistycznie patrzymy na świat i chętniej decydujemy się na spore inwestycje.

Na początku roku

Początek roku nie sprzyja transakcjom na rynku nieruchomości z powodu… ogólnego pogorszenia nastrojów. Choć w sylwestra i sam Nowy Rok jesteśmy bardzo zdeterminowani do wprowadzania zmian w swoim życiu, to jednak szybko schodzimy na ziemię, gdy przychodzi do podsumowywania wydatków związanych ze świętami. Wtedy odkładamy decyzję o zainwestowaniu w zakup nieruchomości. Sprzedawcy powinni więc chwilę się wstrzymać i wystawić ogłoszenie tuż przed wiosną.

We wrześniu

Dlaczego to zły miesiąc na sprzedaż nieruchomości? Ponieważ dzieci wracają do szkół i rodzice nie mają po prostu głowy do tego, aby szukać mieszkania. Poza tym rodziny z dziećmi zawsze planują przeprowadzkę w taki sposób, aby pociecha mogła pójść do nowej szkoły już od września, stąd transakcje zamykają dużo wcześniej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.