Na jaki kolor pomalować dach?

Krzysztof Jagielski
29.01.2021

Wraz ze zbieraniem zabrudzeń dach traci swoje wartości estetyczne, dlatego co kilka lata warto go pomalować, co nie tylko poprawi wygląd całego budynku, ale też podniesie odporność pokrycia na czynniki środowiskowe i wydłuży jego żywotność. Na jaki kolor pomalować dach, by dom zachował estetykę danego stylu?

Dobierz kolor do stylu budownictwa

Współczesne style budownictwa są bardzo ściśle usystematyzowane i stosunkowo łatwo jest dobrać właściwy kolor dachu, który będzie dopełniał estetykę całego budynku. Dobrze zaprojektowany dom powinien wpisywać się w jeden z wybranych stylów, dlatego kolor dachu można po prostu odświeżyć i mieć pewność, że wszystko będzie do siebie dobrze pasować. Poszczególne stylistyki nie ograniczają się jednak do jednego koloru, dlatego warto wiedzieć, na jaki kolor można wykonać malowanie dachu, aby zachować estetykę danego stylu.

Najpopularniejsze style – jaki kolor dachu będzie pasował?

Na wioskach lub osiedlach domów jednorodzinnych można spotkać kilka najczęściej spotykanych stylów budownictwa. Podpowiadamy, jakimi kolorami powinno się pokrywać ich dachy, aby cieszyć się estetyczną prezencją nieruchmości.

W stylu tradycyjnym najlepiej sprawdzą się dachy ceglastoczerwone lub miedziane. Zupełnie inne barwy dominują w minimalistycznych stylistykach, takich, jak choćby styl skandynawski czy nowoczesny. W tym pierwszym wiodące są różne odcienie szarości, a to dlatego, że dominującym materiałem dachów w tym stylu jest blacha natomiast w stylu nowoczesnym pojawiają się również czerń, biel oraz grafit.

Czymś zupełnie innym charakteryzuje się styl rustykalny. Charakterystyczne są dla niego kolory ziemi, dlatego dachy domów zbudowanych w tej estetyce mogą być malowane na kolory brązowy, miedziany czy nawet na ciemniejsze odcienie zieleni.

Zaszaleć mogą właściciele domów zbudowanych w stylu śródziemnomorskim. Znacznie bogatsza kolorystyka, charakterystyczna dla tej estetyki, pozwala malować dachy na kolory niebieski, zielony, żółty, miedziany czy czerwony.

Dopasuj kolor dachu do koloru elewacji

Może się zdarzyć, że kupując dom na rynku wtórnym, będziesz chcieć coś zmienić w jego zewnętrznym wyglądzie. Nowa elewacja, której szkoda ruszać, i stary, brudny dach? To nie problem! Wystarczy pomalować dach na kolor, który będzie dobrze sąsiadował z barwą elewacji.

 • Elewacja biała – uniwersalna biel pozwala nieco szerzej dobierać kolory dachu. Jeśli postawisz na ceglastą czerwień lub kolor miedziany, zbliżysz dom do stylistyki klasycznej. Natomiast dach szary lub czarny nawiąże do stylu skandynawskiego czy nowoczesnego.
   
 • Elewacja żółta – żółty to dość popularny kolor elewacji, łatwo zestawić go ze stylem rustykalnym, stąd też dach może być brązowy, miedziany czy ciemnoczerwony.
   
 • Elewacja w odcieniach zieleni – to kolejny kolor bliski stylowi rustykalnemu. Stąd też na dachu sprawdzi się brąz lub ciemniejszy beż.
   
 • Elewacja niebieska lub błękitna – dobrze skomponuje się z dachem w jaśniejszych odcieniach szarości.
   
 • Elewacja z budulca – poprzedni właściciel wyeksponował cegłę lub kamień? Możesz podkreślić je dachem brązowym, beżowym czy nawet żółtym.

Jak widzisz, dobór koloru dachu to dość prosta sprawa, wystarczy jedynie pilnować kilku prostych zasad.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.