Na co zwrócić uwagę, wybierając lampy LED?

Mariusz Siwko
23.07.2019

Przy wyborze starszej generacji żarówek najczęściej kupujący zwracali uwagę wyłącznie na ich moc. Dziś kupujemy przede wszystkim lampy LED. Opisywane są one za pomocą wielu różnych parametrów. Na jakie warto zwrócić uwagę?

Moc oświetlenia

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych żarówek żarnikowych, także przy lampach LED i żarówkach wykonanych w tej technologii należy sprawdzić ich moc. Wyrażana jest ona w watach (W). Co ciekawe, nie określa ona dokładnej ilości światła, jaka jest możliwa do uzyskania, ale jedynie pokazuje pobór prądu generowany przez diody i ich układ zasilania. Na przykład lampy Philips LED z serii Hue mają moc rzędu 9 W, ale na opakowaniu znajdziemy też informację, że źródło światła odpowiada tradycyjnej żarówce o mocy 60 W. Daje nam to ogląd na to, jakiej mocy oświetlenia możemy się przy tym spodziewać. Dla własnych korzyści warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną wybranego źródła światła. Wspominane lampy Philips mają jedną z najwyższych klas: A+.

Strumień świetlny

Kolejnym ważnym parametrem oświetlenia LED jest strumień świetlny wyrażany w lumenach, który wskazuje, czy lampa będzie świeciła mocno czy słabo. Im wyższy strumień, tym więcej światła emituje nasz LED. Lampy Philips Hue mają strumień świetlny rzędu 806 lm, co daje wysoką moc źródła światła. Wystarczy wspomnieć, że żarówka LED o strumieniu 250 lm odpowiada 25 W żarówki standardowej z żarnikiem wolframowym.

Barwa światła

Lampy mają określoną barwę światła, wyrażaną za pomocą temperatury barwowej w kelwinach (K). Im niższy poziom barwy, tym światło jest cieplejsze. Barwa może być ciepła, neutralna lub zimna.

Maksymalny okres eksploatacji

Warto sprawdzić też, jaki jest ostateczny, maksymalny okres eksploatacji żarówki lub lampy. Jeśli na przykład lampa ma maksymalny okres eksploatacji 25 000 h, oznacza to, że powinna bezawaryjnie świecić przez 25 tys. godzin, czyli przez niemal 3 lata. To bardzo dobry wynik. Im dłuższy maksymalny okres eksploatacji, tym lepiej.

https://centrumswiatla.pl/pl/producer/Philips-lampy/13

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie