Na co zwrócić uwagę przy zakupie trawy z rolki?

Marek Szydełko
15.05.2020

Trawnik z rolki może odmienić wygląd każdego ogrodu. Soczyście zielony, gęsty, równy – pozwala w mig wyczarować efekt naturalnego aksamitnego dywanu. Aby jednak murawa prezentowała się wspaniale, warto zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniej trawy z rolki. Czym powinna wyróżniać się wysokiej jakości darń?

Jaki trawnik z rolki wybrać?

Już na etapie planowania zakładania trawnika, powinniśmy określić funkcje, jakie ma w przyszłości pełnić. Trawniki dzieli się na: rekreacyjne (uniwersalne), dekoracyjne, sportowe, łąkowe. W przydomowych ogrodach zwykle najlepiej sprawdzają się trawniki uniwersalne (rekreacyjne). Są one odporne na deptanie, łatwe w pielęgnacji i trwałe. Nadają się do standardowego użytkowania – spokojnego wypoczynku i rekreacji. Można stosować je na różnych terenach, nawet o dużym nachyleniu. Uniwersalne trawniki z rolki są także dobrym rozwiązaniem w parkach, na terenach rekreacyjnych, placach zabaw czy osiedlach.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając trawę z rolki?

Aby w przyszłości móc cieszyć się zjawiskową murawą, przy zakupie trawy z rolki warto uwzględnić:

 • rodzaj materiału siewnego – należy sprawdzić pochodzenie nasion. Nie warto kupować trawy z rolki z nieznanego źródła. Trawnik nie powinien bazować na jednym gatunku traw. Najlepiej, aby był skomponowany z mieszanki nasion dobranej przez specjalistów. Materiał siewny powinien być dopasowany do rodzaju trawnika i jego przyszłego użytkowania. Do przydomowego ogrodu warto wybrać trawę z rolki opartą na gatunkach nisko rosnących, które stworzą atrakcyjną, zwartą murawę. 
 • kolor darni – trawa z rolki powinna mieć intensywny, soczyście zielony kolor, jednolity na całej powierzchni pasa. Wyrazisty kolor świadczy o odpowiednim odżywieniu trawy. Wszelkie zażółcenia są cechą niepożądaną i mogą być objawem przesuszenia lub poparzenia słonecznego darni.
 • wygląd korzeni – wysokiej jakości trawa z rolki ma mocny, silnie rozbudowany system korzeniowy. Grube, białe, gęste i zwarte korzenie gwarantują szybkiego przyjęcia się darni na nowym podłożu i bujny wzrost traw. 
 • grubość darni – wszystkie rolki muszą mieć taką samą grubość. Zaleca się, aby grubość darni wynosiła 2-2,5 cm. Dzięki temu trawnik z rolki łatwo się ukorzeni i nie będzie wystawał ponad krawężnik.
 • wytrzymałość rolki – rolka musi być zwarta i spójna. Nie powinna pękać ani rozpadać się na mniejsze fragmenty przy chwytaniu za krawędzie, przenoszeniu czy rozkładaniu. 
 • wilgotność rolki – trawa z rolki nie może być przesuszona. Ziemia w strefie korzeniowej nie powinna się obsypywać.
 • długość i szerokość pasów – poszczególne pasy powinny mieć jednakową długość i szerokość. Dzięki temu układanie trawnika będzie łatwiejsze, a efekt prac lepszy. 
 • gęstość trawy – pożądaną cechą trawy z rolki jest jednolite zagęszczenie na całej powierzchni. Gęstość darni musi być na tyle duża, by warstwa gleby nie przebijała spod traw. Między źdźbłami nie mogą być widoczna żadne przerwy ani ubytki. 
 • kondycję trawy – trawa z roli musi być całkowicie wolna od chwastów. Na jej powierzchni nie mogą występować naloty, sygnalizujące infekcje grzybicze lub bakteryjne. 
 • obecność siatki biodegradowalnej – wbudowana siatka biodegradowalna ułatwia transport i rozkładanie trawnika oraz wzmacnia system korzeniowy. 
 • ilość materiału – przy zakupie trawy z rolki należy uwzględnić straty materiału, które są nieuniknione podczas układania trawnika. Z tego względu warto przewidzieć około 5-10% nadwyżki materiału. 

Trawa z rolki z montażem – kompleksowe usługi

Układanie trawnika z rolki to proces wymagający wiedzy, doświadczenia i siły fizycznej. Bardzo ważne jest więc, byśmy na każdym etapie zakładania trawnika mogli liczyć na fachową pomoc. Zakupu trawy z rolki najlepiej dokonać w renomowanej firmie ogrodniczej, która nie tylko dostarczy nam wysokiej jakości produkt, ale również udzieli profesjonalnych porad. Warto skorzystać z oferty SPA4GARDEN. Firma sprzedaje i dostarcza na całą Polskę wysokiej jakości trawę z rolki. Oferuje również kompleksowe usługi w zakresie przygotowania ziemi pod trawnik, transportu i montażu trawy z rolki. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie