Na co zwrócić uwagę odbierając własne mieszkanie?

Jerzy Biernacki
09.01.2020

Odbiór techniczny mieszkania jest bardzo ważnym elementem w procesie kupna swojego lokum. To podczas takiego spotkania stwierdzamy, iż wszystkie elementy umowy między nami jako kupującym a deweloperem jako sprzedającym są spełnione.

Na takie spotkanie możemy wynająć inspektora budowlanego, który w profesjonalny sposób stwierdzi, czy wszystko jest w porządku, jednak wiele osób woli dokonać technicznego odbioru mieszkania samodzielnie. Poniżej przedstawione są elementy,  na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. 

Podstawa naszego mieszkania czyli ściany, podłogi i okna

Najważniejsze elementy podczas sprawdzania jakości wykończenia to ściany. Bardzo istotne, by zweryfikować, czy poziomy i piony naszych ścian są równe, czy kąty ich styku są proste. Ważne jest by wszystkie ściany były suche. Mokra ściana w jakimkolwiek miejscu jest podstawą do reklamowania wykończenia. 

Równie istotna, jak ściana jest jakość wykończonej podłogi. Jesteśmy odpowiedzialni za sprawdzenie czy wylana podłoga jest prosta oraz czy grubość wylewki jest na odpowiednim poziomie. Istotne jest, by na etapie technicznego odbioru mieszkania dokonać weryfikacji działania wszystkich okien i drzwi. Otwórzmy i zamknijmy wszystkie okna, by sprawdzić, czy są szczelne i czy odpowiednio wypoziomowane względem ram. To samo dotyczy drzwi - warto sprawdzić czy są odpowiednio zamontowane. 

Jakość poprowadzonych instalacji 

Bardzo istotne na etapie technicznego odbioru mieszkania jest sprawdzenie funkcjonalności wszystkich instalacji poprowadzonych do naszego lokum. Sprawdzając instalację elektryczną, warto sprawdzić każde dostępne gniazdko w mieszkaniu i w celu kontroli użyć na nim próbnika. To samo dotyczy podłączeń sufitowych i ściennych, do każdego warto wkręcić żarówkę, by sprawdzić, czy instalacja została wykonana poprawnie. Oprócz instalacji elektrycznych ważne jest również sprawdzenie instalacji teletechnicznej, czyli światłowodu, który zgodnie z prawem musi zostać doprowadzony do każdego nowego mieszkania. 

Jak przygotować się do odbioru technicznego mieszkania

Jak wcześniej wspomniano, warto dokonać technicznego odbioru mieszkania w asyście inspektora budowlanego. Koszt takiej wizyty to 150 złotych. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się dokonać odbioru samodzielnie, warto zadbać o pewne szczegóły dotyczące takiego spotkania z deweloperem. 

Istotne jest, by wyznaczyć takie spotkanie w świetle dziennym. Pewne niedoróbki mogą być niewidoczne w świetle światła sztucznego, natomiast w trakcie dnia wszystkie potencjalne nierówności są dobrze widoczne. Na samodzielny odbiór mieszkania powinniśmy również stawić się uzbrojeni w podstawowe narzędzia jak metrówka, poziomica oraz próbnik. To właśnie za pomocą poziomicy będziemy w stanie zweryfikować kąt nachylenia podłogi. Za pomocą narzędzia do mierzenia kątów uda nam się wychwycić niedoróbki w ścianach a próbnik pozwoli nam sprawdzić stan poprowadzonej instalacji elektrycznej. 

Pamiętajmy, że każda wychwycona przez nas nieścisłość powinna znaleźć się na protokole odbioru, który powinien być podpisany przez obie strony w momencie zakończenia odbioru mieszkania. 

Więcej informacji znajdziecie na humbaka.pl.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie