Na co uważać przy projektowaniu wnętrz lokali usługowych?

Antoni Kwapisz
19.02.2016

Biuro, gabinet lekarski, sklep, restauracja... Projektowanie i wykańczanie wnętrz lokali usługowych bywa skomplikowanym zadaniem, gdyż wymaga od projektanta nie tylko umiejętnego połączenia specjalistycznej funkcji z atrakcyjną formą, ale również dostosowania się do szeregu surowych wymogów.

Wymagania techniczne, które muszą spełniać lokale użytkowe rozproszone są w bardzo wielu aktach prawnych, choć określa je w szczególności Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Budynki użyteczności publicznej, czyli związane m.in. z oświatą, administracją publiczną, kulturą, gastronomią czy opieką zdrowotną, wymagają bowiem szczególnej troski o odpowiednie warunki sanitarne oraz należytą ochronę przeciwpożarową.

Warto zauważyć, że bardzo istotna jest specyfika wybranej branży. Wymogi jakie musi spełniać lokal, zależą bowiem w dużej mierze od sposobu jego użytkowania – mniej rygorystyczne wymagania stoją przed lokalem biurowym, podczas gdy szkoły, przedszkola albo gabinety lekarskie muszą podporządkować się o wiele bardziej surowym żądaniom.

Nie igrać z ogniem

Przykładowo budynki handlowe, kina oraz teatry muszą posiadać sprawny system sygnalizacji pożarowej – wymagają go również budynki o celach gastronomicznych, choć tylko jeżeli mają miejsca dla ponad 300 osób. Niektóre obiekty wymagają także stosowania dźwiękowego systemu ostrzegawczego oraz stałych urządzeń gaśniczych wodnych. Wszystko to szczegółowo określa Ustawa o ochronie przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991r. (Dz.U. 02.147.1229 ze zmianami). Właściciele lokali usługowych powinni dobrze ją poznać, bo to na nich spoczywa obowiązek zabezpieczenia budynku przed zagrożeniem pożarowym i wyposażenia go w stosowny sprzęt pożarniczy.

– W przypadku projektowaniu wnętrz lokali usługowych koniecznie trzeba mieć na uwadze przeciwpożarowe wymagania budowlane, instalacyjne oraz technologiczne – zauważa Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – Pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć wytycznych względem instalacji gazowych, wentylacyjnych i elektrycznych, gdyż chodzi przecież o skuteczną ochronę zdrowia klientów i pracowników danego lokalu.

Przecież liczy się wnętrze

Lokal gastronomiczny zobowiązany jest spełniać wymogi formalne dyktowane przez różne przepisy. Poza tym rozłożenie pomieszczeń, podłączenie sieci wodno-kanalizacyjnej i wentylacja muszą zostać zaopiniowane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub przez odpowiedniego rzeczoznawcę do spraw sanitarno-higienicznych. Dlatego wiele osób usilnie poszukuje lokali, które poprzednio służyły firmom z podobnej lub takiej samej branży. Trzeba jednak pamiętać, że samo rozmieszczenie instalacji sanitarnych oraz wentylacyjnych raczej nie przyciągnie klientów – do tego potrzeba jeszcze elegancko urządzonego wnętrza.

Przy projektowaniu wnętrz lokali usługowych ważny jest bowiem pomysł na ich aranżację oraz charakter. W przypadku otworzonej w listopadzie zeszłego roku Stacji Wawer postawiono na klimat rodem z dawnych stacji kolejowych – ułatwił to zresztą fakt, że restauracja znajduje się postindustrialnym kompleksie o pięknie zachowanych ścianach z czerwonej cegły. Zresztą industrialny charakter całego wnętrza podkreślają również surowe, betonowe ściany oraz czarno-białe zdjęcia w skromnych czarnych ramkach.

– Naszym głównym założeniem przy projektowaniu tej restauracji było to, żeby dało się w niej odczuć kolejowy klimat – dodaje Maciej Balcerek. – Stąd na ścianach można dostrzec zdjęcia lokomotyw, okrągły zegar rodem z londyńskiego Paddington Station, a także wysłużone walizki podróżne. Szczególnie te ostatnie dodają wnętrzu uroku, gdyż w niczym nie przypominają swoich współczesnych odpowiedników.

Papierkowa robota – od tego się zaczyna

Projektowanie wnętrz lokali usługowych nie jest łatwe. Trzeba bowiem zdobyć należyte pozwolenia, nieustannie pamiętać o szeregu różnych przepisów, postarać się o interesującą aranżację wnętrza, a także przejść obowiązkową kontrolę ze strony inspektorów nadzoru budowlanego. A to przecież dopiero początek naszej drogi do sukcesu...

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie