Miska i kompakt WC - o czym pamiętać przy wyborze

Marek Szydełko
31.03.2020

Miska toaletowa to stały element łazienki, którego nie wymienimy łatwo tak, jak np. ręczniki. Ponieważ przeciętna osoba odwiedza toaletę 2500 razy w roku, ważne jest, aby wybrać miskę toaletową, z której będziemy zadowoleni, używając jej codziennie. Bez względu na to, czy szukamy nowoczesnej, tradycyjnej, jednoelementowej, czy dwuczęściowej toalety, na pewno powinna być ona komfortowa i odpowiadać naszym potrzebom. O czym zatem trzeba pamiętać przy wyborze miski toaletowe?

Miski WC możemy pogrupować według typów: budowy, metody montażu oraz wyglądu. Dlatego jej zakup powinien uwzględnić funkcjonalność połączoną z desingiem pasującym do wyglądu łazienki. Poszukiwania zaczynamy jednak zawsze od danych technicznych, które czasami mogą zawęzić nam wybór kompaktu.

1. Sposób podłączenia WC

Są dwa typu odpływu nieczystości w toalecie: WC kompakt pionowy i poziomy. W zależności od tego, gdzie jest umiejscowiona rura spustowa: czy w ścianie, czy w podłodze - taki typ kompaktu musimy wybrać. Instalacja w łazience podłączeń w ścianie lub w podłodze definiuje nam WC. Do odpływu bocznego wybieramy toaletę z podłączeniem poziomym (tzw. „poznańskim”), a do odpływu dolnego WC z pionowym (tzw. „warszawskim”). O ile nie dokonujemy znaczącej przebudowy łazienki, jeśli wybierzemy kompakt z takim samym podłączeniem, jak istniejąca toaleta, zdecydowanie ułatwi to jego instalację. Dodatkowo należy pamiętać, że miski zawieszane są mocowane do odpływu bocznego. Dlatego klasyczny kompakt jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem.

2. Styl i typ kompaktu

Kompakty WC są dostępne w szerokiej gamie stylów, w tym tradycyjnych, nowoczesnych, jak również retro. Kiedy już wiemy, czego szukamy w wybranym stylu, następnie rozważmy rodzaj toalety, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Typy toalet dzielimy na: dwuczęściowe, jednoczęściowe, bez zbiornikowe.

Dwuczęściowe toalety składają się z dwóch oddzielnych jednostek: miski i zbiornika przykręconego od góry. W zależności od modelu, cały WC kompakt możemy dopasować według wielkości.

Jednoczęściowe kompakty są połączone, miska i zbiornik są jednym elementem. Całość tworzy elegancki, czysty wygląd, który idealnie nadaje się do nowoczesnej łazienki. Jednoczęściowe toalety są łatwiejsze do czyszczenia i instalacji niż toalety dwuczęściowe, ale są o wiele cięższe.

Natomiast bezzbiornikowe toalety, jak sama nazwa wskazuje, pomijają zbiornik, który zawarty jest w poprzednich typach. Pozwala to zaoszczędzić miejsce zapewniając minimalistyczny wygląd będący uzupełnieniem zarówno małych, jak i dużych łazienek. Bezzbiornikowe toalety są łatwiejsze do czyszczenia. Zazwyczaj spłukują się szybciej i wydajniej, ponieważ są bezpośrednio podłączone do linii zaopatrzenia w wodę. Ten rodzaj toalety pasuje do nowoczesnych, współczesnych i eklektycznych stylów.

3. Okrągła lub wydłużona miska

Następnie zastanówmy się nad wyborem muszli klozetowej. Układ łazienki pomoże określić jej kształt. Kulisty kształt okrągłej miski zajmuje niewiele miejsca, dzięki czemu jest dobrym rozwiązaniem dla małej łazienki. W przypadku większej łazienki rozważmy wydłużoną miskę zapewniającą maksymalny komfort i styl.

4. Efektywność zużycia wody

Wybór energooszczędnej toalety pomaga chronić środowisko i zaoszczędzić na rachunkach za wodę. Podwójny przycisk do spłukiwania toalety to dobra opcja oszczędzania wody. Ten rodzaj toalety zawiera dwa mechanizmy, które zużywają mniej wody do płynnych nieczystości niż do spłukiwania zanieczyszczeń stałych.

5. Inne funkcje

Najnowsze innowacje w toaletach zapewnią, że możemy wybrać szeroką gamę dodatkowej funkcji.

- Ciche zamknięcie. Jeśli martwimy się, że np. dziecko podniesie deskę i uderzy się w palce, możemy temu zapobiec, wybierając deskę sedesowej z cichym zamknięciem tzw. wolnoopadającą.

- Łatwe czyszczenie kompaktu. Niektóre toalety pokryte są powłoką antybakteryjną, zapobiegającą gromadzeniu się brudu i bakterii. Co więcej, jeśli nie lubimy sprzątać toalety, wybierzmy muszlę bez kołnierza - wtedy nie zawiera ona rantu, pod którym zbierają się bakterie i kamień.

- Technologia bidetowa: Połączenie toalety z bidetem pozwala zachować higienę osobistą, a jednocześnie zmniejszyć ilość odpadów z papieru toaletowego.

Szukasz nowej toalety? Odwiedź sklep internetowy https://arenalazienek.pl/pl/c/Kompakty-WC/197, aby wybrać idealną toaletę do swojej łazienki. Możesz również skorzystać z bezpłatnych konsultacji u jednego z naszych doświadczonych handlowców.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.