Mieszkanie z południową ekspozycją: sprawdź zalety i wady tego rozwiązania

Mateusz Nowak
10.02.2021

Zdecydowana większość nabywców mieszkań szuka słonecznych lokali. Oznacza to, że mają one ekspozycję południową lub południowo-zachodnią. Najmniej pożądane są natomiast mieszkania z oknami od północy – uchodzą za ponure i kosztowne w eksploatacji z uwagi na konieczność utrzymywania wysokiej temperatury w okresie grzewczym. Okazuje się jednak, że mieszkanie z południową ekspozycją także nie jest idealnym rozwiązaniem. Jakie są zalety, a jakie wady takich lokali? Sprawdź to w naszym poradniku.

Zalety mieszkań z oknami na południe

Południowa ekspozycja na pewno niesie ze sobą kilka bardzo istotnych zalet. Pierwszą z nich jest wspomniana już „słoneczność” lokalu. To mocny argument dla wielu nabywców, którzy chcą mieszkać w jasnych, pozytywnie nastrajających wnętrzach, co szczególnie można zrozumieć w polskich warunkach klimatycznych (co najmniej pół roku z szarugą, deszczem, zimnem etc.).

Skierowanie okien na południe niesie ze sobą także korzyści finansowe. Zyskujemy dzięki temu praktycznie darmowe ogrzewanie. Wystarczą 2-3 godziny wpadania promieni słonecznych do wnętrza lokalu, aby temperatura wzrosła nawet o kilka stopni Celsjusza. To z kolei przekłada się na spadek rachunków za zakup energii cieplnej.

Warto również wspomnieć o tym, że mieszkania z południową ekspozycją są bardzo poszukiwane na rynku wtórnym. Wydają się być większe, prezentują się atrakcyjniej na zdjęciach. Dzięki temu istnieje spore prawdopodobieństwo, że w przyszłości uda się uzyskać znacznie wyższą cenę sprzedaży mieszkania w porównaniu z innymi lokalami, ale np. o ekspozycji wschodniej.

Południowa ekspozycja może oznaczać problemy

Choć wydaje się, że skierowanie okien mieszkania na południe jest rozwiązaniem idealnym, to w rzeczywistości bez trudu można wskazać wady takiej opcji. Kluczową jest… zbyt wysoka temperatura w lokalu, nawet w środku zimy. W słoneczny dzień nie ma możliwości, aby uzyskać komfortową temperaturę bez szczelnego zasłaniania okien, co może się wiązać z koniecznością zainwestowania w rolety zewnętrzne czy markizy – a to znów dodatkowe koszty.

Nie ma również przypadku w tym, że właściciele mieszkań z południową ekspozycją prędzej czy później decydują się na montaż klimatyzacji (zwłaszcza latem w środku może być nie do wytrzymania). To kolejny wydatek, a przy tym stały koszt związany z podwyższonym zużyciem energii elektrycznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.