Mieszkanie z ogródkiem – miły dodatek czy zbędna atrakcja?

Remigisz Szulc
16.08.2017

To może być namiastka domu z pięknym ogrodem, za którą trzeba jednak słono zapłacić. Mieszkania z ogródkiem mimo to cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem na rynku pierwotnym i wtórnym. Wiele osób marzy, aby nie dać się zamknąć na betonowym osiedlu i mieć możliwość choćby cząstkowego obcowania z naturą za oknem. Czy mieszkanie z ogródkiem to rzeczywiście dobry pomysł? Poznaj najważniejsze plusy i minusy tego rozwiązania.

Zielona enklawa na betonowym osiedlu

Mieszkania z ogródkiem zaczęły się pojawiać w ofercie deweloperów stosunkowo niedawno. Tak naprawdę chodzi tutaj o to, aby zwiększyć atrakcyjność lokali na parterze, które rzadko są pierwszym wyborem nabywców. Skrawek ogródka może być w takiej sytuacji bardzo kuszącym dodatkiem.

Oczywiście nie ma tutaj mowy o spektakularnej powierzchni. Standardowy ogródek należący do mieszkania ma powierzchnię 20-30 m2, co jednak daje już przyjemność z posiadania zielonego fragmentu terenu tuż za oknem. W ogródku można posadzić kilka roślin, wysiać trawę i cieszyć się błogim odpoczynkiem, podczas gdy sąsiadom pozostaje tylko siedzenie na balkonie.

Pamiętaj!

Posiadanie ogródka nie zmienia faktu, że na osiedlach bloków nie należy rozpalać grilla – jest to niemile widziane, a często wprost zabronione przez wspólnotę.

Idealne rozwiązanie? Nie do końca...

Największym minusem mieszkań z ogródkiem jest to, że zwykle zielony teren nie zapewnia wystarczającej intymności. Wystarczy sobie wyobrazić, że wszyscy sąsiedzi z góry patrzą, co też robimy, aby zniechęcić się do opalania.

Problem może również stanowić umiejscowienie ogródka. Warto to sprawdzić jeszcze przed zawarciem umowy, ponieważ jeśli okaże się, że teren jest przez cały dzień zacieniony przez sąsiedni blok, to w takim ogródku trudno będzie uprawiać rośliny, nie wspominając już o zażywaniu kąpieli słonecznych.

Poza tym czasami okazuje się, że tuż przy ogrodzeniu ogródka biegnie bardzo uczęszczany chodnik, w efekcie czego non-stop ktoś zagląda do środka. Nie jest to zbyt przyjemne. Oczywiście ten problem częściowo można rozwiązać sadząc żywopłot, ale zanim rośliny osiągną odpowiednią wysokość, minie trochę czasu.

Ważne!

Przed kupieniem mieszkania z ogródkiem sprawdź, czy nie wychodzi ono na parking lub plac zabaw. Jeśli tak, to możesz zapomnieć o relaksie.

Trzeba również wspomnieć o bardzo ważnej kwestii, mianowicie cenie. Mieszkania z ogródkiem są znacznie droższe niż te na wyższych kondygnacjach.

Biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy może się więc okazać, że lepszym pomysłem będzie kupno mieszkania z dużym tarasem słonecznym oraz organizowanie wypadów za miasto w poszukiwaniu prawdziwego spokoju na łonie natury.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.